حکومت بریتانیا اتهام کشتار غیرنظامیان توسط نیروهایش در افغانستان را بررسی می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۴

حکومت بریتانیا اعلام کرد ادعاها در مورد کشتار تعدادی از غیرنظامیان به دست نیروهای ویژه بریتانیایی در افغانستان را بررسی می کند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفت که قبلاً این اتهامات بررسی شده و تحقیقات جدید برای روشن شدن نکات بیشتر و اطمینان کامل از بررسی درست اتهامات است.

یک برنامه پانورامای بی‌بی‌سی در ماه جوزا افشا کرد که سربازان یک واحد نیروهای هوایی ویژه بریتانیا ۵۴ نفر را در جریان عملیات شبانه در شرایط مشکوک در افغانستان کشتند.

والاس تاکید کرد که تحقیقات قبلی در مورد این اتهامات «جامع » بوده و بررسی مجدد آن ضمن تامین شفافیت بیشتر، نیروهای بریتانیایی را در برابر «تحقیقات مجدد غیرضروری محافظت می‌کند.»

اندرو موریسون، منشی پارلمانی وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بررسی به طور خاص به حملات نیروهای ویژه که بین اواسط سال ۲۰۱۰ تا اواسط سال ۲۰۱۳ انجام شده، می‌پردازد.

یکی از اعضای خانواده قربانیان به سرویس جهانی بی بی سی گفت: «خانواده من ۱۰ سال منتظر ماند تا علت آن رویداد را بداند. خوشحالم که بالاخره بعد از گذشت سال‌ها یک کسی قرار است این موضوع را به طور کامل بررسی کند.»

نیروهای بریتانیا در قالب ماموریت ناتو و آیساف از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در ولایت هلمند افغانستان حضور داشت.هرچند این کشور نیروهایش را در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون کرد اما تعداد کمی از سربازان بریتانیا برای آموزش نیروهای افغانستان تا اگست سال ۲۰۲۱ در افغانستان باقی ماندند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.