گلبدین حکمتیار: رهبری عملیات‌های انفجاری از کابل به دوشنبه منتقل شده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

رهبر حزب اسلامی در خطبه نماز جمعه می‌گوید که رهبری عملیات‌های انفجاری از کابل به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان منتقل شده است. گلبدین حکمتیار گفت که حملات انفجاری بر مسجد حزب اسلامی، سفارت پاکستان و حمله به محل اقامت چینی‌ها در کابل از سوی یک گروه به رهبری یک تاجیکستانی انجام شده است.

حکمتیار پس از حمله مهاجمان مسلح بر مسجد حزب اسلامی گفته بود اسنادی که از نزد مهاجمان به دست آمده، بیرق داعش در واسکت انتحاری مهاجمان جابه‌جا شده و آنها شهروندان تاجیک بودند. رهبر حزب اسلامی هنگام حمله در مسجد حضور داشت.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله بر گلبدین حکمتیار را بر عهده نگرفته است.

گلبدین حکمتیار روز جمعه بست و پنجم قوس گفت که قبل از «اشغال» افغانستان پدیده حملات انفجاری در کشور وجود نداشته است. او افزود در جریان «اشغال شاهد بودیم که انفجاری در مسجد، مدرسه، مکتب و شفاخانه صورت گرفت و رسانه‌های دولتی لتی آنرا حملات انتحاری تبلیغ کردند و آن را به مهاجدین نسبت دادند.» آقای حکمتیار تصریح کرد که هیچ سند که هویت انتحاری و نسبت آنرا با مجاهدین نشان دهد وجود ندارد. او گفت رسانه‌های دوهر انفجاری را حملات انتحاری تبلیغ کردند.

در سال‌های گذشته آقای حکمتیار گفته بود که «عملیات استشهادی» وظیفه مقدس است اما «انتحاری» حرام است.

طالبان از جمله گروه‌های جهادی است که در دوهه گذشته مسئولیت مرگبارترین حملات انتحاری و انفجاری را به عهده گرفته است. در حال حاضر نیز طالبان نیروی انتحاری خود را حفظ کرده و آنرا تبلیغ می‌کنند.

گروه داعش در هفته‌های اخیر مسئولیت شماری از حملات از جمله مسئولیت حمله به سفارت پاکستان و محل اقامت شهروندان چینی در کابل را بر عهده گرفته است. داعش اخیرا گفت که دو مهاجم به هتل در شهرنو کابل تاجیکستانی بودند.

مقامات تاجیکستان به گونه رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

با این حال، شماری از کارشناسان تاجیک به تازگی به رسانه آسیاپلاس در خصوص این موضوع واکنش نشان دادند.

رحمت‌الله عبدالله‌اف، کارشناس تاجیک گفته است که موضع محکم دوشنبه در مورد تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان منجر به توطئه شده و بعضی حملات در افغانستان به شهروندان تاجیکستان نسبت داده می‌شود. این کارشناس تاجیک همچنین گفت: «داعش تا دیروز طالبان بود. کسانی که با حکومت کنونی و سیاست‌های طالبان موافق نیستند را می‌توان به هر جنایتی متهم کرد.»

به نام میراث فرهنگی
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید