افشای فایل صوتی جنجال‌برانگیز؛ تهران به ماموریت بهادر امینیان سفیر خود در کابل پایان داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

سفارت ایران در کابل تایید کرد که ماموریت بهادر امینیان، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان پایان یافته است.

این سفارت در حالی از پایان کار آقای امینیان «طبق روال معمول دیپلماتیک» خبر داده که فایل صوتی منسوب به او درباره طالبان و افغانستان، سر و صدای زیادی ایجاد کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی در توییتر نوشته است که آقای امینیان در پایان «سه سال خدمت»، به ایران باز می‌گردد. این سفارت درباره سفیر بعدی ایران در کابل چیزی ننوشته است.

پیشتر منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که سفیر جمهوری اسلامی در کابل تغییر کرده است.

پس از انتشار خبر افشای فایل صوتی منسوب به آقای بهادریان در افغانستان اینترنشنال او دیگر در کابل دیده نشده و معاون سفیر به جای او فعالیت می‌کند.

ماه گذشته یک گروه هکری به نام بلک ریوارد، یک بولتن داخلی خبرگزاری فارس را هک کرد و متن کامل یافته‌های خود را بر روی یک کانال تلگرامی نشر کرد.

بخشی از این فایل‌ها، رونویس متن سخنرانی بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان، در یک جمع معدود در تهران بود؛ سخنانی که آقای امینیان گفته بود اگر نشر شود‌ و به گوش طالبان برسد، او دیگر نخواهد توانست به کابل برگردد.

سفیر جمهوری اسلامی در آن سخنرانی، گروه طالبان را فاجعه، غیرقابل قبول، باعث شرمساری و خانمان برانداز توصیف کرده، اما در عین حال تاکید کرده بود که جمهوری اسلامی چاره‌ای جز کنار آمدن با طالبان و حمایت از آن‌ها ندارد.

او گروه طالبان را که بر اساس گزارش‌ها، با حمایت گسترده مالی و نظامی جمهوری اسلامی، در افغانستان به قدرت رسیده،‌ با لشکریان مغول مقایسه کرده و پیشنهاد کرده بود که جمهوری اسلامی با آن‌ها همانند مغول‌ها برخورد کند تا متمدن شوند.

شبکه افغانستان اینترنشنال در ۹ قوس (۳ دسامبر) این سخنان را به‌گونه گسترده‌ای پوشش داد.

سفارت جمهوری اسلامی در کابل بلافاصله واکنش نشان داد و ضمن تایید منبع اصلی نشر خبر، بازتاب آن را مغرضانه خواند.

خبرها
شهر دو بهار
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید