معین سابق وزارت معارف: مردم جنوب و شرق از آموزش زنان و دختران حمایت می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

معین سابق وزارت معارف افغانستان می‌گوید برخلاف ادعای طالبان، باشندگان جنوب و شرق از آموزش زنان و دختران حمایت می‌کنند.

سردار محمد رحیمی در گفتگو با رادیو افغانستان اینترنشنال گفت که او به ولایت‌های مختلف رفته و مردم از شرکت زنان و دختران در دوره‌های سواد آموزی حمایت می‌کردند.

در ماه‌های گذشته، نورالله منیر، وزیر معارف پیشین معارف طالبان گفته بود مردم نمی‌خواهند دختران بالاتر از شانزده سال شان به مکتب بروند.

سردار محمد رحمی گفت با آنکه مردم از آموزش زنان حمایت می‌کردند اما مقام‌های محلی پول‌های پروژه سواد آموزی را حیف و میل کرده و در برخی از مناطق کورس‌ها به گونه نمایشی درخانه بزرگان قومی برگزار می‌شد.

این مقام پیشین وزارت معارف افغانستان گفت به جز چهار ولایت در سی ولایت دیگر، والیان پول کورس‌های سواد آموزی را حیف و میل می‌کردند. به گفته سردار محمد رحیمی، به این دلیل کورس‌های خیالی زیادی وجود داشت و پول‌های زیادی حیف و میل می‌شد. او تاکید کرد هر معلم سواد آموزی از شش تا هفت هزار افغانی معاش دریافت می‌کرد.

آقای رحیمی می‌گوید طالبان نیز یکی از موانع جدی آموزش کورس‌های سواد آموزی در مناطق تحت کنترل شان بوده و حتا در برخی موارد معلمان سواد آموزی را به قتل رساندند. او در ادامه گفت درحال حاضر طالبان تنها کورس‌های سواد آموزی را به شکل نمادین نگهداشته‌اند اما در عمل هیچ کورسی در سراسر افغانستان فعال نیست.

طالبان با تسلط بر افغانستان، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بستند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید