هزاران نفر در اعتراض به محکومیت شهردار استانبول تظاهرات کردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

روز پنجشنبه هزاران نفر در ترکیه در اعتراض به محکومیت اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول و ممنوعیت فعالیت سیاسی او به اتهام توهین به مقامات دولتی، به خیابان آمدند.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعارها، از اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و حزب عدالت و توسعه او انتقاد کردند.

دادگاهی در ترکیه روز چهارشنبه امام‌اوغلو، یکی از رقبای سرشناس اردوغان را به ۲ سال و ۷ ماه زندان محکوم کرد. امام‌اوغلو بدلیل «احمق» خواندن کسانی که نتیجه اولیه انتخابات ۱۳۹۹ استانبول را باطل کردند، محکوم شده است.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که سارنوالان ترکی این حکم دادگاه را به چالش کشیده و خواستار حبس طولانی‌تر برای شهردار استانبول شدند.

معترضان مقابل شهرداری استانبول جمع شدند و عکس‌های کمال اتاتورک، بنیانگذار سکولار ترکیه را با خود حمل کردند. آن‌ها شعار می‌دادند: «حقوق، قانون و عدالت... روزی از حزب عدالت و توسعه حساب گرفته خواهد شد.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در ماه جوزا سال آینده برگزار شود که آزمایش مهمی برای محبوبیت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور اسلامگرای ترکیه به حساب می‌آید. او به دلیل مشکلات اقتصادی ترکیه، به خصوص کاهش ارزش لیره و تورم افسار گسیخته، با انتقادات عمومی روبرو است.

مخالفان می‌گویندکه محکوم شدن امام‌اوغلو توسط دستگاه قضایی وابسته به حکومت، نشان می‌دهد که اردوغان مخالفان عمده خود را سرکوب و برای شان محدودیت ایجاد می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید