وزیر خارجه سابق پاکستان: پناه دادن به طالبان پاکستانی می‌تواند ما را وادار به دفاع کند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

وزیر خارجه سابق پاکستان می‌گوید «کابل نباید شک داشته باشد که ما تحرکات گروه‌های نظامی ضدپاکستان در افغانستان را اقدام غیردوستانه‌ای می‌دانیم که می‌تواند ما را وادار کند از خود دفاع کنیم.»

ریاض‌محمدخان هشدار داد «کشوری که گروه‌های خودمختار مسلح را در خاکش جا دهد محکوم به فناست.»

آقای خان روز شنبه، ۲۶ قوس در یادداشتی در روزنامه دان نوشته است طالبان افغانستان از نظر ایدیولوژیک خود را بیشتر از دولت پاکستان با «برداران ایمانی» خود همسو می‌دانند. از نظر آقای خان دلایل ایدیولوژیک می‌تواند تا حدی همدلی طالبان افغانستان با تحریک طالبان پاکستانی را توضیح دهد.

این دیپلومات ارشد پاکستانی در مقاله‌اش نوشته است طالبان فقط «از روی مصلحت» با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

وزیر خارجه سابق پاکستان نوشته است حامد کرزی و محمداشرف غنی، دو رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از پاکستان برای کنترول طالبان کمک می‌خواستند تا فضای سیاسی بیشتر برای‌شان ایجاد شود. به گفته آقای خان با این حال پاکستان به دنبال یک «دولت دوست» و شکل‌گیری «عمق استراتژیک» برای خود در کابل بود.

او تذکر داده است که به همین دلیل، بسیاری از تحصیل‌کردگان افغانستان، پاکستان را بخاطر نقشی که در برابر کشورشان بازی کرده است، سرزنش می‌کنند.

آقای خان نوشته است با این حال امروز، توقع ما [از طالبان] به یک تقاضای حداقلی کاهش یافته است. اینکه طالبان افغانستان، تحریک طالبان پاکستان و دیگر عناصر ضد پاکستانی را مهار کند.

وزیر خارجه سابق پاکستان اذعان کرده است که «دولت‌های قبلی کابل آماده بودند این خواست را برآورده کنند اما ما در این زمینه به طالبان افغانستان اعتماد کردیم و آشکارا ناامید شدیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید