بنیامین نتانیاهو مقابله با برنامه اتمی ایران را از اهداف دولتش خواند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

نخست‌وزیر منتخب اسرائیل، عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی و ادامه مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی را از اهداف دولت خود اعلام کرد. بنیامین نتانیاهو می‌گوید یکی از اهداف پیش روی او در دولت تازه‌اش عادی‌سازی روابط با عربستان است که به «نزاع اسرائیل و اعراب» پایان خواهد داد.

نتانیاهو در مصاحبه با وب‌سایت واشینگتن اگزمینر گفت اسرائیل می‌تواند به زودی با عربستان به توافق برسد و تاکید کرد: «اگر ما این کار را انجام دهیم در نتیجه و در پی آن به صلح با کشورهایی خواهیم رسید که حتی فکر آن را هم نمی‌کردیم.»

در همین حال روزنامه معاریو نوشت که در سال‌های آینده، ریاض نیز ممکن است به دنبال امارات متحده عربی و بحرین، روابط خود را با اسرائیل عادی کند.

عربستان سعودی از زمان تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ این کشور را به رسمیت نشناخته است.

در تیر ماه امسال و همزمان با سفر جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه، گشایش‌هایی در روابط اسرائیل و عربستان رخ داد.

از جمله عربستان سعودی ساعاتی پیش از سفر بایدن به جده، از باز کردن حریم هوایی این کشور «به روی همه شرکت‌های هواپیمایی» که الزامات عبور از آسمان عربستان سعودی را رعایت می‌کنند، خبر داد که این گشایش شامل هواپیماهای اسرائیلی نیز شد.

پروازهای اسرائیلی برای سفر به مقاصد آسیایی تاکنون مجبور بودند شبه‌جزیره عربستان را دور بزنند و به همین خاطر زمان این سفرها بین دو تا سه ساعت بیشتر طول می‌کشید.

اسرائیلی‌ها اکنون می‌توانند از پروازهای ارزان‌تر و کوتاه‌تر به مقصدهای شرق برخوددار شوند.

بحرین، امارات متحده عربی و چند کشور عربی و آفریقایی، در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در چارچوب «پیمان ابراهیم» شروع به عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل کردند.

نتانیاهو اما گفت که هیچ توافقی جمهوری اسلامی را از تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای باز نخواهد داشت و آنها به این تلاش ادامه خواهند داد.

او در مصاحبه با العربیه نیز گفت: «اقداماتی که از سوی ما علیه ایران انجام شده بدون هماهنگی با آمریکا صورت گرفته است و هر اقدام لازم را در صورت لزوم برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهیم داد.»

مقامات اسرائیل پیش از این نیز بارها اعلام کرده‌اند توافق احتمالی اتمی آمریکا و اروپا با ایران مانع اقدامات این کشور برای جلوگیری از برنامه اتمی‌اش نخواهد شد.

سودان، انقلاب زنان
جهان‌نما
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید