تقدیر از انتحاری‌ها؛ گروه طالبان نام‌های شماری از مهاجمان خود را بر دیواری در کابل نصب کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

بر اساس تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، طالبان نام‌ شماری از مهاجمان انتحاری خود را بر دیوار «کندک استشهادی الحمزه» در کابل نصب کرده‌اند.

نهادهای حقوق بشری حملات انتحاری را یکی از خونبارترین تاکتیک‌های جنگی طالبان توصیف کرده که جان ده‌ها هزار غیرنظامی را گرفته است.

طالبان در ساختار نهادهای امنیتی و دفاعی خود چندین «قطعه انتحاری» تشکیل داده‌اند.

یک منبع موثق به افغانستان اینترنشنال گفت «کندک استشهادی الحمزه» توسط ملا تاجمیر جواز، معاون ریاست عمومی استخبارات طالبان ساخته شده است.

منبع گفت مقر اصلی این کندک در کابل است و «براساس ضرورت» انتحاری‌های این کندک به ولایات فرستاده می‌شود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در جریان درگیری طالبان با نیروهای مربوط به مولوی مهدی در بلخاب در ماه سرطان، این گروه از انتحاری‌ها کار گرفته بود.

در جریان جنگ طالبان علیه جمهوری اسلامی افغانستان این گروه حملات انتحاری گسترده‌ای علیه اهداف خود انجام دادند.

نهادهای حقوق بشری گزارش داده‌اند که حملات انتحاری یکی از خونبارترین تاکتیک‌ها در جریان جنگ افغانستان بوده است و جان ده‌ها هزار غیرنظامی را گرفته است.

در ماه حوت ۱۴۰۰ سراج‌الدین حقانی در جریان سخنرانی در یک گردهمایی در قندهار اعلام کرد که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او، یعنی شبکه حقانی طالبان در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

به طور نمونه، طالبان روز شنبه، ۷ دلو ۱۳۹۶ یک آمبولانس بمب‌گذاری شده را در پارکینگ شفاخانه جمهوریت در شهر کابل منفجر کردند که از اثر آن دست‌کم ۱۰۳ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی شدند.

دولت افغانستان در آن زمان روز یکشنبه را ماتم ملی اعلام کرد و گفت اکثر قربانیان غیرنظامیان بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها