گوترش از طالبان خواست که جلو فعالیت گروه‌های تروریستی ضد پاکستان را بگیرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۸

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری از طالبان خواست تا فعالیت گروه‌های تروریستی ضد پاکستان و دیگر کشورهای منطقه را در افغانستان متوقف کند.

او بار دیگر بر تشکیل حکومت فراگیر و گشایش مکاتب به روی تمام دختران دانش‌آموز در افغانستان تاکید کرد.

گوترش در پاسخ به پرسشی در مورد حملات تحریک طالبان پاکستان گفت: «از نظر ما این کاملاً ضروری است که طالبان به هیچ شکلی فعالیت‌های تروریستی را که بالای روابط آن با پاکستان تاثیرمی‌گذارد، اجازه ندهد.»

گوترش افزود که طالبان باید « به فعالیت تمام گروه‌های تروریستی‌‌ای نقطه پایان بگذارد که در افغانستان فعال اند و تهدیدی برای تمام کشورهای همسایه به حساب می‌آیند. ما روی این موضوع با مقامات طالبان بحث‌هایی داشتیم.»

طالبان حاضر نیست که گروه‌های تروریستی متحد خود مانند القاعده و تحریک طالبان پاکستان را از افغانستان بیرون کند، اما مقامات این گروه به کشورهای همسایه وعده داده اند که به سازمان‌های تروریستی اجازه حمله به خاک آنان را نمی‌دهد.

سرمنشی سازمان ملل گفت که طالبان باید برخی از اقدامات روشن را برای برآورده کردن مطالبات جامعه جهانی انجام دهند که در آن منافع افغانستان نیز نهفته است.

گوترش گفت: «خواسته اول که طالبان باید به آن تن دهند، ایجاد ساختار فراگیر قدرت است تا تمام اقوام افغانستان در آن سهم داشته باشند.»

او در ادامه تاکید کرد که طالبان به آموزش تمام دختران و حقوق زنان از جمله حق کار آنان احترام بگذارد.

خبرها
قمرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید