کمیته تحقیق شورش در کانگرس بر سر طرح اتهامات علیه ترامپ رایزنی می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۸

کمیته تحقیق شورش ۶ جنوری در کانگرس دوشنبه دو باره مجالس خود را آغاز کرد.

اعضای کمیته که اکثرا دموکرات‌اند، می‌خواهند روی درخواستی از سارنوالان برای طرح اتهامات جنایی علیه دونالد ترامپ بحث کنند.

این کمیته ترامپ را به تحریک شورش و جلوگیری از انتقال قدرت به بایدن متهم کرده است.

کمیته تحقیق ۶ جنوری مجلس نمایندگان در ۱۸ ماه گذشته روی تلاش هواداران ترامپ برای جلوگیری از انتقال صلح‌آمیز قدرت به جو بایدن تحقیق کرده است.

آنها در ۶ جنوری ۲۰۲۱ با ادعای تقلب سیستماتیک در انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع جو بایدن، به ساختمان کانگرس حمله کردند تا مانع تایید نهایی نتایج انتخابات در مجلس نمایندگان شوند. این کمیته دونالد ترامپ و تیمش را متهم می‌کند که دست به تحریک و حمایت از این شورش زدند.

در صورت توافق، کمیته از وزارت عدلیه امریکا خواهد خواست تا علیه ترامپ به علت اختلال در امور رسمی کانگرس، توطیه برای کلاهبرداری و فریب دولت و مردم امریکا و تحریک به شورش اعلام جرم کند.

بنی تامپسن، رئیس کمیته در آغاز مجلس امروز گفت: «اگر بخواهیم به عنوان ملت اهل قانون و دموکراسی به حیات خود ادامه دهیم، نباید چنین چیزی بار دیگر اتفاق بیفتد.»

تامپسن با محکوم کردن اقدام ترامپ برای تشویق هوادارانش به شورش علیه نتایج انتخابات گفت که رئیس‌جمهور پیشین در صدد ضربه زدن به اعتماد عمومی به نظام دموکراسی در امریکا بود.

دونالد ترامپ تحقیقات کمیته ۶ جنوری را رد کرده و آن را مملو از «انگیزه‌های سیاسی» دانسته است.

با این که گزارش نهایی کمیته و درخواست آن از وزارت عدلیه می‌تواند به لحاظ سیاسی به وجهه ترامپ آسیب بزند، اما الزام‌آور نیست.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید