حکومت پاکستان: ۷۰۴ حمله تروریستی در خیبر پختونخواه در یکسال گذشته اتفاق افتاده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

روزنامه دان به نقل از یک گزارش کمیته امنیت ملی حکومت پاکستان گزارش داد که در ۱۲ ماه گذشته، ۷۰۴ حمله تروریستی در ایالت خیبر پختونخواه صورت گرفته است.

در این حملات ۳۰۵ نفر جان‌های شان را از دست دادند و ۶۸۹ نفر دیگر زخمی شدند.

در این گزارش وضعیت خیبر پختوانخواه با ایالت پنجاب مقایسه شده است که در یک سال شاهد فقط ۵ حمله تروریستی بود.

حکومت فدرال پاکستان از این گزارش استقبال کرده است. زیرا، مسوولیت ناکامی در تامین امنیت خیبر پختونخواه را به گردن حکومت ایالتی که حزب تحریک انصاف پاکستان عمران خان آن را رهبری می‌کند، انداخته است.

حکومت ایالتی تحریک انصاف اما سیاست حکومت فدرال در قبال افغانستان را دلیل افزایش حملات می‌داند. مقامات حکومت ایالتی می‌گویند که گفتگوی صلح اسلام‌آباد با تروریست‌ها مبارزه نیروهای امنیتی را زیر سوال می‌برد. به گفته آن‌ها، «استراتژی مرزی» حکومت فدرال باعث «ایجاد شک و تردید در اذهان نیروهای ضدتروریسم می‌شود.»

در پنج حمله تروریستی که در پنجاب اتفاق افتاده است، سه نفر کشته شده و ۳۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند. نفوس ایالت پنجاب، طبق آمار رسمی حکومت پاکستان، نزدیک به ۱۱۰ میلیون نفر است. درحالیکه نفوس خیبر پختونخواه ۳۵ میلیون نفر گزارش شده است.

قدرت‌گیری طالبان در افغانستان و دسترسی طالبان پاکستانی به سلاح‌های باقی مانده ناتو و نیروهای امریکایی در افغانستان دو عامل عمده جهت افزایش تعداد حملات در این ایالت مرزی پاکستان پنداشته می‌شوند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید