کرن دکر، شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان از مردان افغان خواست برخیزند و در کنار زنان بیاستند.

او می‌گوید آینده کشور با تصمیم‌های طالبان به خطر افتاده و زمانش است که مردم افغانستان ساکت نباشند.

خانم دکر از استعفای استادان دانشگاه‌ها در اعتراض به ممنوعیت تحصیل زنان استقبال کرد. او از تمام مردم، به خصوص مردان در افغانستان خواست که از زنان حمایت کرده و به این حکم اعتراض کنند. دکر در توییتر نوشت: «منتظر چی هستید؟ آینده شما در خطر است.»

بسته شدن مراکز دانشگاهی و آموزشی به روی زنان واکنش‌های تند داخلی و خارجی را برانگیخته است. شماری از زنان روز پنجشنبه در کابل و برخی شهرهای دیگر افغانستان اعتراض کردند. استادان و دانشجویان معترض در ولایت هایی مانند ننگرهار و قندهار از تدریس دست کشیدند یا دست به تجمع زدند.

شارژدافیر سفارت امریکا گفت: « ما از مردان افغان می‌خواهیم تا در کنار زنان افغان بایستند، چون اینها همه خانواده‌های شما هستند.»

پس از بی‌نتیجه ماندن فشارها و تلاش‌های دیپلوماتیک حکومت‌های غربی برای لغو ممنوعیت تحصیل دختران، به نظر می‌آید که مقامات غربی امیدوارند که با تشویق مردم به اعتراض، فشارهای داخلی بالای طالبان را در افزایش دهند.

در یکسال گذشته، ممنوعیت تحصیل دختران با اعتراض‌های پراگنده و کمرنگ داخلی مواجه شده و بیشتر به تظاهرات کم شمار زنان در برخی شهرها محدود بوده است.

دکر دومین مقام غربی است که از مردم می‌خواهند در برابر تصمیم جدید طالبان ساکت ننشینند. مارکوس پوتزل، معاون نماینده سرمنشی سازمان ملل درافغانستان نیز روز سه شنبه از مردم خواسته بود که مخالفت خود را با ممنوعیت تحصیل دختران ابراز کنند.

او تصمیم طالبان را «عقب گرایانه» توصیف نمود که «آینده افغانستان را به خطر می‌اندازد.»

تازه‌ترین خبرها

خبرها
دست خدا در اقتصاد ترکیه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید