اختصاصی افغانستان اینترنشنال: حمله نکردن امریکا به سران طالبان از ضمایم توافقنامه دوحه بود

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲

منابع معتبر از میان طالبان و حکومت پیشین می‌گویند یکی از مواد ضمایم پنهان توافقنامه دوحه میان طالبان و امریکا این بود که ایالات متحده به رهبران این گروه حمله نکند.

امریکا در ماه اسد رهبر القاعده را در کابل کشت، اما از اگست ۲۰۲۱ تاکنون حمله‌ای علیه رهبران طالبان انجام نداده است.

ایمن الظواهری در نهم ماه اسد در مهمان‌خانه سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در یک حمله پهپادی امریکا کشته شد.

نام‌های شماری از رهبران ارشد طالبان در فهرست تروریست‌های بین‌المللی قرار دارد و امریکا نیز بر سر ارایه اطلاعاتی که منجر به بازداشت یا کشتن این افراد شود، جایزه‌های میلیون دالری گذاشته است.

این رهبران طالبان،‌ به شمول سراج‌الدین حقانی، ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان، منان نیازی، برادر ملاعمر و وزیر فواید عامه طالبان سال‌ها از ظاهر شدن در انظار عمومی و حتی انتشار تصویرشان خودداری کردند، اما اندکی پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، جلو دوربین رسانه‌ها ظاهر شدند.

با این حال، فردی که به نام ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان معرفی می‌شود، تاکنون خود را از دیدرس مردم و رسانه‌ها پنهان می‌کند. این امر، سبب شده است که حتی گاهی گمانه‌زنی‌هایی مبنی‌بر کشته شدن او در رسانه‌ها منتشر شود.

ایالات متحده امریکا با این‌که افغانستان را ترک کرده است و حمله‌ای علیه رهبران طالبان انجام نمی‌دهد، در ادامه ماموریت ضدتروریسیتی در افغانستان، همچنان مترصد اوضاع از فضای این کشور است و در مواردی حملاتی علیه اهداف دیگری نظیر القاعده و داعش انجام داده است.

دسترسی امریکا بر فضای افغانستان، اخیراً بر اثر افزایش تقابل طالبان با جامعه جهانی، نگرانی‌هایی را مبنی‌بر حمله بر شماری از رهبران طالبان که مخالف آموزش دختران هستند، به میان آورده است.

با این حال، یک مقام امنیتی طالبان به شرط فاش نشدن هویتش به افغانستان اینترنشنال گفت که واشنگتن به طالبان تعهد داده است که به سران طالبان حمله نکند.

یک مقام ارشد امنیتی حکومت پیشین نیز که در جلسات فرماندهی کل قوای حکومت اشرف غنی، شرکت می‌کرد، با تایید این خبر به افغانستان اینترنشنال گفت: «این حرف درست است. اگر چنین نمی‌بود امیرخان متقی و ملا یعقوب و دیگر رهبران طالبان چگونه در داخل کشور آزادانه گشت و گذار می‌کردند. شما شاهد نشر تصاویر و دیدارهای متقی در ارزگان و دایکندی هفته‌ها قبل از سقوط بودید.»

حکومت پیشین افغانستان در آن زمان یک خبرنگار را به اتهام انجام مصاحبه با ملا یعقوب بازداشت کرد و همچنین اجازه نداد که مصاحبه تلویزیون شمشاد با امیرخان متقی منتشر شود.

هرچند امریکا و طالبان بارها یک‌دیگر را به نقض توافقنامه دوحه متهم کرده‌اند، دو طرف اما تا حد زیادی کوشیده‌اند که به مواد توافقنامه دوحه که در فبروری ۲۰۲۰ بین امریکا و طالبان در قطر امضاء شد، پایبند بمانند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید