ائتلاف زنان افغان برای تغییر: جهان به مشکلات زنان افغانستان بی‎‌تفاوت نباشد

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳

ائتلاف زنان افغان برای تغییر، تصمیم طالبان به بستن دانشگاه‌ها به روی دختران را محکوم و از جامعه جهانی خواست که مشکلات زنان افغانستان را در «رژیم وحشیانه طالبان» نادیده نگیرد. این نهاد می‌گوید زنان در حاکمیت طالبان به طور سازمان‌یافته از صحنه محو می‌شوند.

این زنان می‌گویند کشورها در گفتگوهای خود با طالبان باید از بحث امنیتی فراوتر روند و واقعیت‌های دردناک زنان افغانستان را نادیده نگیرند.

براساس بیانیه،‌ رهبری طالبان از زمان بازگشت دوباره این گروه به قدرت، بیشتر از ۳۳ فرمان را «صرفاً برای محو، تحریم و مجازات زنان» صادر کرده است.

این نهاد تاکید کرده است حقوق بشر و امنیت به طور غیر قابل انکاری باهم مرتبط‌اند و جهان نمی‌تواند و نباید مشکلات زنان افغانستان را نادیده بگیرد.

ائتلاف زنان افغان برای تغییر از دادگاه کیفری بین‌المللی نیز خواسته است که باید از صلاحیت‌های خود استفاده کند و طالبان را به خاطر «جنایات فجیع‌شان علیه زنان» به دادگاه بکشاند.

این ائتلاف همچنین از جامعه جهانی خواستار وضع تحریم‌های هدفمند علیه رهبران طالبان و حامیان مالی آن‌ها شده است.

طالبان روز سه‌شنبه، ۲۹ قوس، اعلام کرد که تا اطلاع بعدی زنان و دختران اجازه ندارند به دانشگاه و دیگر موسسات تحصلات عالی بروند.

تصمیم طالبان با انتقادهای گسترده داخلی و خارجه مواجه شده است.

شماری از زنان در شهرهای مختلف افغانستان، دست به اعتراض در برابر ممنوعیت تحصیل دختران زدند، اما بار دیگر با سرکوب و بازداشت توسط طالبان مواجه شدند.

طالبان روز شنبه تظاهرات زنان را در ولایت هرات را با خشونت سرکوب کردند. همچنین در تخار نیز، این گروه شماری از معترضان را بازداشت کرد.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید