دستور طالبان به موسسات غیردولتی داخلی و خارجی: تمام کارمندان زن را اخراج کنید

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳

وزارت اقتصاد طالبان روز شنبه با صدور مکتوبی به موسسات غیردولتی داخلی و خارجی دستور داد که کار تمام کارمندان زن را «متوقف» کنند.

در بیانیه طالبان آمده است که موسسات در صورت سرپیچی از این دستور، دیگر اجازه فعالیت نخواهند داشت.

مکتوب طالبان مبنی‌بر ممنوعیت کار زنان در موساست غیر دولتی،‌ در گروه کاری مشترک وزارت اقتصاد طالبان و نهادهای غیردولتی فرستاده شده است.

در این مکتوب گفته شده که اخیراً «شکایت‌هایی مبنی‌بر عدم رعایت حجاب اسلامی و قوانین و مقررات نافذ امارت» در سطح کارکرد زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی ملاحظه شده است.

مکتوب طالبان در رابطه به توقف کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی

طالبان در هفته گذشته نیز با صدور فرمانی اعلام کردند که حضور دانشجویان دختر در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی ممنوع است. تصمیمی که با انتقادهای تند داخلی و خارجی روبه‌رو شد.

شماری از زنان، از جمله دانشجویان پسر و دختر در شماری از شهرهای افغانستان در اعتراض به ممنوعیت تحصیل دختران دست به تظاهرات زدند. طالبان اما این اعتراضات را به خشونت کشیدند و برخی از معترضان را بازداشت کردند.

طالبان از اگست ۲۰۲۱ تاکنون، فرمان‌های متعددی را صادر کرده است که زنان را در سطوح مختلف زندگی و اجتماع محدود می‌کند. نهادهای حقوق بشری این سیاست‌های طالبان را «حذف سازمان‌یافته زنان افغانستان» خوانده‌اند.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید