ممنوعیت آموزش زنان؛ مولوی عبدالسلام عابد از طالبان خواست از رهبری خود اطاعت نکنند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۴

مولوی عبدالسلام عابد، خطیب سابق مسجد عبدالرحمن کابل از طالبان خواست در موضوع ممنوعیت آموزش دختران از رهبری خود اطاعت نکنند. زیرا به گفته او پیامبر اسلام گفته است که «اطاعت نیست از امیری که معصیت خالق را می‌کند.»

آقای عابد از علمای دین نیز می‌خواهد در برابر این تصمیم سکوت نکنند.

عبدالسلام عابد از روحانیون مشهور دینی در میان قشر شهرنشین افغانستان است.

به تازگی ویدیویی از عبدالسلام عابد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آن می‌گوید در همه موارد ما در برابر طالبان سکوت اختیار کرده‌ایم.

او با انتقاد از سکوت روحانیون در برابر اقدامات طالبان می‌گوید: «آن‌ها مردم را از وظیفه اخراج کردند و ما خاموش بودیم. دساتیر عجیب و غریب دادند و ما خاموش بودیم. نقد نکریم و در انتظار ماندیم که امروز جور می‌شوید یا فردا جور می‌شوید.»

آقای عابد تاکید می‌کند که اکنون نمی‌تواند ببیند که ملت نابود می‌شود و خاموش باشد.

عبدالسلام عابد قبل از تسلط طالبان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ خطیب مسجد عبدالرحمن، بزرگترین مسجد جامع شهر کابل بود.

طالبان او را در ماه قوس پارسال مسئولیت مسجد جامع عبدالرحمن را از او گرفتند و این خطیب مشهور با یک سخنرانی اعتراضی مسجد را ترک کرد.

در روز جمعه، ۲۶ قوس ۱۴۰۰ آقای عابد ساعت ۰۲:۰۰ بعد از ظهر مسجد را ترک کرد و در هنگام بازگشت به خانه‌اش، در انفجار ماین مقناطیسی جاسازی شده در موتر حاملش زخمی شد.

او در آخرین سخنرانی خود در مسجد جامع عبدالرحمن گفته بود در نظام پیشین «همه بودند و فقط طالبان نبود، ولی حکومت سقوط کرد. حالا فقط طالبان هستند و هیچ‌کس دیگر نیست.»

آقای عابد در آن زمان همچنان گفته بود که «چهار ماه شده که امارت اسلامی آمده و در این چهار ماه به اشکال مختلف نمی‌خواهد من صحبت کنم.»

خبرهای ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید