رئیس اتحادیه صرافان پاکستان: قاچاق دالر به افغانستان اقتصاد پاکستان را تضعیف می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

رئیس اتحادیه صرافان پاکستان می‌گوید سالانه حدود ۲ میلیارد دالر در قالب تجارت رسمی و غیر رسمی، سو استفاده از ترانزیت و قاچاق به افغانستان می‌رود.

ملک بوستان گفت هنگام به‌قدرت رسیدن طالبان یک دالر ۱۵۵روپیه بود و با قاچاق آن به افغانستان اکنون ارزش یک دالر به ۲۲۵ روپیه رسیده است.

به گفته رئیس اتحادیه صرافان پاکستان، در حال حاضر به دلیل افزایش قابل توجه ترانزیت تجارت افغانستان، اقتصاد پاکستان آسیبی جبران ناپذیری می‌بیند.

آقای بوستان گفت که بخش قابل توجهی دالری که از پاکستان وارد افغانستان می‌شود از مسیر ترانزیتی تجارت افغانستان می‌گذرد و بازرگاران دو طرف در این" فعالیت ضد ملی" دست دارند.

دولت با هدف کاهش مالیات بر واردات، بر بسیاری از کالاهای لوکس عوارض زیادی وضع کرد.

رئیس اتحادیه صرافان پاکستان می‌گوید تاجران و وارد کندگان کالا می‌گویند که چرا باید ۲۰۰ درصد عوارض گمرکی به دولت پاکستان بپردازند.

از این رو،‌ آنها برای فرار از پرداخت عوارض بیشتر، اقلام خود را به نام ترانزیت افغانستان به پاکستان می‌آورند و از بندر پاکستان به افغانستان می‌برند و سپس با لاری‌های کوچک به پاکستان برمی‌گردانند.

آقای بوستان افزود بازرگانان پاکستانی با این اقدام شان در کنار این که مالیت پرداخت نمی‌کنند بلکه از ورد دالر نیز جلوگیری می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها