دفتر زنان سازمان ملل ممنوعیت کار زنان توسط طالبان را «زن‌ستیزی بی‌رحمانه» خواند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

دفتر زنان سازمان ملل ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیر دولتی از سوی طالبان را «زن‌ستیزی بی‌رحمانه» خواند. این اداره با نشر بیانیه‌ای، فرمان طالبان را نقض آشکار حقوق زنان و اصول بشردوستانه خوانده و به شدت محکوم کرده است.

در بیانیه این سازمان آمده است: «این یک زن‌ستیزی بی‌رحمانه و حمله‌ای خشن به زنان، سهم، آزادی و صدای آن‌هاست. این یک‌بار دیگر انکار تمام هنجارها و معیارهای حقوق بشری زنان و احترام به کرامت انسانی است.»

این نهاد ضمن اعلام همبستگی کامل با زنان و دختران افغانستان گفته که در کنار آن‌ها می‌ایستد.

دفتر زنان سازمان ملل افزوده که طالبان با ممانعت از مشارکت زنان، تلاش‌های سازمان‌های امدادی را که نیمی از جمعیت افغانستان به آن وابسته هستند و بدون آن دوام نمی‌آورند را به حالت تعلیق درآورند.

به گفته این اداره، ۱۱.۶ میلیون زن و دختر در افغانستان از کمک‌های حیاتی برخوردار نیستند و زنان سرپرست خانوار که تقریباً یک چهارم خانوارهای افغانستان را تشکیل می‌دهند دیگر راهی برای امرار معیشت ندارند.

این نهاد با تاکید بر این که بسیاری از سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی بدون کارکنان زن خود قادر به فعالیت نیستند، می‌گوید که این امر همه خدمات برای زنان از جمله دسترسی آنها به آب، خدمات صحی، غذا، سرپناه و معیشت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سازمان ملل می‌گوید که پیامدهای ممنوعیت اشتغال زنان سبب افزایش آسیب‌پذیری زنان و دخترانی می‌شود که در معرض خطر هستند.

به گفته این اداره، توقف فعالیت‌های امدادی عرضه خدمات برای بازماندگان خشونت و جلوگیری از استثمار و سوء استفاده جنسی را با مشکل رو به رو می‌کند.

در بیانیه این سازمان آمده است که «هیچ فاجعه‌ای بزرگ‌تر از حذف سهم نیمی از جمعیت در مقابله با چالش‌های دلهره آور افغانستان در مواجهه با بحران انسانی وجود ندارد.»

این اداره ضمن محکومیت و ابراز خشم از اقدامات «ظالمانه» طالبان گفته که آنها باید بدانند که اقدامات آنها زیر نظارت کامل جامعه بین‌المللی قرار دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.