کمیسیون حقوق بشر پاکستان:ده‌ها کودک و زن افغان در زندان‌های پاکستان نگهداری می‌شوند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان در گزارشی گفت که حداقل ۱۳۹ زن و ۱۶۵ کودک افغان در زندان زنانه کراچی در کنار دیگر مجرمان نگهداری می‌شوند.

اغلب این زنان برای تداوی به شهر کراچی رفته بودند که به دلیل نداشتن اسناد دستگیر شده‌اند.

اخیراً، حکومت سند دست به دستگیری گسترده افغان‌هایی زده است که به طور غیرقانونی وارد پاکستان شدند. به گزارش کمیسیون حقوق بشر، مقامات این ایالت می‌خواهند که «ورود غیرقانونی پناهندگان را مهار کنند.»

دستگیری‌های گسترده باعث شده است که در زندان مرکزی کراچی بیشتر از ظرفیت آن، پناهجویان افغان نگهداری شوند.

این کمیسیون گفت که فقط ۲۵.۸ درصد افغان‌هایی که مصاحبه شدند، وکیل مدافع دارند.

یک زن ۶۵ ساله افغان به کمیسیون حقوق بشر پاکستان گفت که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، دسترسی به خدمات صحی بسیار سخت شده است و به همین دلیل برای تداوی به پاکستان آمد.

او گفت که به دیدار داکتر رفت اما بدلیل نداشتن سند هویت همراه با دخترش از طرف پولیس پاکستان دستگیر شدند و حالا هر دو در زندان زنانه کراچی اند.

در گزارش آمده است که ۱۱۱ کودک افغان بین ۱۴ تا ۱۸ ساله در مرکز اصلاح نوجوانان شهر کراچی زندانی هستند. ۹۳ درصد این کودکان برای پیدا کردن کار به پاکستان رفته‌ بودند. این کودکان در چایخانه‌ها، اشغال‌پاکی و کارهای روزمزدی دیگر مصروف بودند.

این شهروندان افغانستان که فقط بدلیل نداشتن سند هویت دستگیر شده‌اند اکنون با متهمان و مجرمین پاکستانی زیر یک سقف نگهداری می‌شوند.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان از نهادهای امنیتی و عدلی این کشور خواسته است تا زودتر سرنوشت محبوسان افغان را مشخص کند.

جهان‌نما
به نام میراث فرهنگی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید