قیمت گاز در اروپا به سطح پیش از جنگ اوکراین رسیده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

قیمت گاز به علت کاهش سردی زمستان و تقاضای کمتر، به پایین ترین حد در ۱۰ ماه گذشته افت کرده و به نرخ پیش از جنگ اوکراین رسیده است. بنا به آمار موسسه گاز اروپا، ۸۳‌٪ ذخایر گازی اتحادیه اروپا پُر شده است.

با تشدید جنگ اوکراین، مقامات اروپایی از کمبود و قطعی گاز نگران بودند.

پس از آن که مسکو از فروش انرژی به اروپا به عنوان سلاح استفاده کرد، قیمت یک واحد (مگاوات در ساعت) گاز تا ۳۰۰ یورو افزایش یافت. پیش از شروع جنگ در اوکراین، قیمت یک واحد گاز حدود ۷۷ یورو بود.

برای مقابله با فشار مسکو، کشورهای اروپایی سعی کردند ذخیره گاز‌شان را بالا ببرند و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. روزنامه فایننشل تایمز گزارش داد که اروپا اکنون ده درصد بیشتر از میانگین ذخیره پنج سال گذشته گاز دارد.

با تمام این‌ها، کارشناسان معتقد‌ند که اروپا به ثبات کافی در قسمت انرژی نرسیده است. گلن کوروکاوا، یک کارشناس انرژی گفت: «برای زمستان آینده، اروپا باید همچنان کاهش واردات گاز روسیه و رقابت چین بر سر انرژی… را در نظر داشته باشد.»

قبل از کریسمس، وزرای کشورهای اروپایی به این توافق رسیدند که در صورت افزایش مجدد قیمت گاز، هر گاه قیمت هر واحد برای سه روز متواتر به ۱۸۰ یورو رسید، برای قیمت‌ها سقف تعیین کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

الماس شرق - احمد ظاهر
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها