روزنامه لوموند: طالبان با رنج دادن مردم می‌خواهد سازمان‌های بین‌المللی را وادار به کمک کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

روزنامه لوموند نوشته است که بحران بشری افغانستان نتوانسته طالبان را به پذیرش حقوق بشر و زنان سوق دهد.به نوشته لوموند، همکاری با جامعه جهانی می‌تواند راه را برای دارایی‌های مسدود شده افغانستان باز کند اما طالبان با رنج دادن مردم می‌خواهد سازمان‌های بین‌المللی را وادار به کمک کند.

مقاله با اشاره به محدودیت‌های فزاینده طالبان علیه زنان و دختران افغانستان نوشته است که طالبان در شرایطی که با بی‌کفایتی خطر فروپاشی اقتصادی را تسریع کرده‌اند تنها یک جنگ اجتماعی را سرسختانه دنبال می‌کنند.

از نظر نویسنده این مقاله، جنگ کنونی در افغانستان دیگر یک نیروی اعزامی خارجی را هدف قرار نمی‌دهد بلکه جنگ داخلی علیه نیمی از جمعیت افغانستان است، جنگی که در آن زنان هدف و قربانی هستند.

نویسنده مقاله ضمن نکوهش مواضع کشورهای مسلمان، سکوت آنها را کر کننده خوانده و نوشته است در حالی که واکنش‌های بین‌المللی در قبال اقدامات طالبان بی‌نتیجه مانده است کشورهای اسلامی حداقل می‌توانند نسبت به محدودیت‌های واپس‌گرایانه طالبان علیه زنان افغانستان و سوء استفاده از دین با این گروه گفتگو کنند.

شماری از کشورهای اسلامی سیاست‌های طالبان در قبال زنان از جمله ممنوعیت آموزش و کار زنان را محکوم کرده اما طالبان واکنش‌های جهانی را مداخله در امور افغانستان خوانده است.

اخیراً شماری از سازمان‌های امدادی اعلام کردند که با منع کار زنان توسط طالبان این موسسات قادر به ادامه کار در افغانستان نیستند.

برخی مقامات کشورها نیز هشدار دادند که سیاست‌های طالبان روی ادامه کمک‌ها به افغانستان تاثیر منفی می‌گذارد و از طالبان خواسته در سیاست‌های خود تجدید نظر کنند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شهر دو بهار
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید