منع آموزش دختران؛ دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خواستار بسیج علمای جهان اسلام علیه طالبان شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

پس از ممنوعیت آموزش دختران توسط طالبان، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خواستار بسیج علمای جهان اسلام علیه این تصمیم طالبان شد.

حسین براهیم طاهه گفته است که تصمیم طالبان برای محروم کردن زنان از تحصیل مبتنی بر شریعت اسلامی نیست و علمای اسلام باید علیه این اقدام طالبان صدا بلند کنند.

آقای طاهه در مراسم افتتاحیه دومین نشست دفتر آکادمی بین‌المللی فقه اسلامی در شهر جده عربستان سعودی گفته است که این اقدام طالبان مغالطه‌های منتشر شده در مورد اسلام واقعی را افزایش می‌دهد.

او از این اکادمی خواست تا یک کارزار بین‌المللی را برای جمع‌آوری صدای علمای مسلمان و مقامات مذهبی علیه تصمیم طالبان مبنی بر منع آموزش زنان و پیامدهای آنرا بر آموزه‌های واقعی دین اسلام، راه‌اندازی کند. او تاکید کرده است که دین اسلام تحصیل زنان را تشویق می‌کند.

آقای طاهه افزود که تصمیم طالبان علاوه بر اینکه چالشی برای اکادمی فقه است، احساس خصومت علیه مسلمانان را در کشورهای غربی تشدید می‌کند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی بر اولویت قضیه افغانستان در دستور کارهای این سازمان و اکادمی فقه تاکید کرد و افزود که گروهی از علما در تابستان گذشته به افغانستان سفر کردند و جلساتی را با علمای طالبان برگزار کردند.

به گفته او در همان جلسات علما و رهبران طالبان توافق داشتند که اسلام تمام حقوق زنان از جمله حق تحصیل و کار را تضمین می‌کند.

حسین براهیم طاهه پیشتر، فرمان طالبان در مورد ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی و بین‌المللی را «ضربه شدید دیگری» به حقوق اساسی زنان افغانستان دانسته بود.

آقای طاهه از مقامات طالبان خواسته بود تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند و اجازه دهند که زنان از فعالیت در عرصه‌های اجتماعی محروم نشوند و کار سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی نیز بدون اختلال ادامه پیدا کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.