روسیه زیرساخت‌های چند شهر اوکراین را راکتباران کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

روسیه روز پنجشنبه در یک حمله بی‌سابقه راکتی در چند هفته گذشته، نیروگاه‌های برق و دیگر زیرساخت‌های کلیدی پایتخت و چند شهر دیگر اوکراین را مورد هدف قرار داد.

ارتش اوکراین گفت که روسیه ۶۹ راکت را بر شهرهای مختلف اوکراین شلیک کرد که از جمله توانسته است ۵۴ راکت را ساقط کند.

مقامات اوکراینی گفتند که دستکم ۲ نفر کشته و ۶ نفر زخمی شدند، اما آمار تلفات احتمالاً افزایش خواهد یافت.

ارتش روسیه که از پیشروی چشمگیر در جبهات جنگ باز مانده است، از ماه اکتوبر مراکز برق و آبرسانی اوکراین را به هدف عمده نظامی خود تبدیل کرده است. ویتالی کلچکو، شهردار کی‌یف، در مورد قطعی برق هشدار داده و از مردم خواسته است که آب آشامیدنی را ذخیره کرده و وسایل برقی خود را چارج کنند.

دیمتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین حملات راکتی روز پنجشنبه را «بربریت احمقانه» توصیف نمود. او در توییتی نوشت: «به هیچ وجه نمی‌توان در برابر این جنایات جنگی گسترده بیطرف ماند. بیطرفی به معنای جانبداری از روسیه است.»

نیروهای روسی و اوکراینی پس از ۱۰ ماه نبرد، در جبهات با بن بست مواجه شده‌اند. نیروهای اوکراینی توانستند که بخش بزرگی از اراضی از دست رفته را از اشغال نیروهای روسی در شمال شرق و جنوب کشور آزاد سازند و در برابر حملات سنگین روسیه برای اشغال کامل منطقه صنعتی دنباس در شرق اوکراین به خوبی مقاومت کرده‌اند.

در مقابل، روسیه برای افزایش فشار عمومی بر حکومت اوکراین و وادار کردن آن به پذیرش خواسته‌های روسیه، بخش زیاد زیرساخت‌های کلیدی این کشور را تخریب کرده است که باعث راه افتادن موج مهاجرت و محروم کردن مردم از انرژی در سرمای زمستان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها