سخنگوی طالبان کار زنان در موسسات را با «دزدی» مقایسه کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

سخنگوی طالبان کار زنان در موسسات را با دزدی مقایسه کرد.

ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با بی‌بی‌سی در مورد زنانی که مسئولیت تامین معیشت خانواده‌ را بر عهده دارند، گفته است «کسی استدلال کند که من دزدی می‌کنم، ولی برای کودکان غذا می‌رسانم، ما نمی‌توانیم به او اجازه بدهیم دزدی کند.»

سخنگوی طالبان گفته است کار زنان در بخش‌های غیرضروری نهادهای دولتی از زمان به قدرت رسیدن این گروه ممنوع شده بود. ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با بخش پشتوی بی‌بی‌سی تاکید کرده است که در حال حاضر زنان به «هیچ صورت» اجازه ندارند در موسسات کار کنند. او افزوده است که موسسات تحت کنترل طالبان نیست و «خطر برای زنان زیاد است و گزارش‌های خطرناکی هم ما رسیده است.»

سخنگوی طالبان در این مصاحبه گفته است زنان برای امرار معیشت باید از راه‌های شرعی درآمد کسب کنند. او اما راه شرعی کسب درآمد را توضیح نداده است.

پس از ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی، شماری از نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد در اعتراض به این تصمیم طالبان فعالیت‌های شان را به صورت موقت در افغانستان متوقف کردند.

سازمان ملل گفته است بدون حضور زنان ارائه کمک‌های بشردوستانه دشوار است و از طالبان خواسته در این تصمیم تجدید نظر کند. سازمان ملل اخیراً گفت که برخی از برنامه‌هایش را به دلیل ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های امدادرسان توسط طالبان موقتاً متوقف می‌کند.

با این حال، سخنگوی طالبان گفته است ممنوعیت کار زنان روی همه موسسات از جمله سازمان ملل تطبیق خواهد شد.

در پی این تصمیم طالبان، قرار است معاون دبیرکل سازمان ملل در امور امدادرسانی، در آینده نزدیک به افغانستان سفر خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید