دیپلومات‌های افغانستان از پاکستان خواستند کودکان زندانی افغان را فورا آزاد کند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

سفارت‌ها و نمایندگی دایم افغانستان در سازمان ملل از پاکستان خواستند کودکان بازداشت شده افغان را فورا رها کرده و مطابق تعهدات بین‌المللی خود حمایت‌های لازم از آن‌ها را فراهم کند.

این نهادها در بیانیه‌ای همچنین از پاکستان خواستند اخراج اجباری پناهجویان افغانستان را متوقف کند.

در بیانیه سفارت‌ها و نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد که روز شنبه، ۱۰ جدی، نشر شده، آمده است بازداشت کودکان مهاجر افغان در پاکستان نقض کنوانسیون پناهنده‌گان سازمان ملل متحد است.

این بیانیه گفته پناهندگی یکی از حقوق بشری است و بربنیاد کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهنده‌گان سازمان ملل متحد، دولت‌های عضو نمی‌توانند مهاجرانی را که به علت به خطر افتادن جان‌شان به‌گونه غیرقانونی وارد کشور دیگری می‌شوند، مجازات کنند.

اخیرا یک نهاد ملی حقوق بشری پاکستان تصاویری از کودکان افغانستان در محلات سلب آزادی در پاکستان را منتشر کردند که واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است.

در آخرین مورد مقامات ایالت سند پاکستان تایید کرده‌اند که ۱۷۸ کودک افغان همراه با مادران‌شان در زندان این ایالت به سر می‌برند.

شارجیل ممون تاکید کرد: «این کودکان بازداشت نیستند، بلکه با مادران‌شان در زندان به سر می‌برند.»

به گفته او ۱۲۹ زن افغان به اتهام «مهاجرت غیرقانونی» در این ایالت زندانی هستند.

با این حال ثمر عباس، وکیل دادگستری پاکستان که برای اولین بار این عکس را منتشر کرده است، می‌گوید هر روز کودکان جدیدی به بازداشتگاه آورده می‌شوند و «تعداد آن‌ها بسیار زیاد است.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید