تلگراف: بریتانیا سپاه پاسداران را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی خواهد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

روزنامه تلگراف روز دوشنبه به نقل از منابع گزارش داد که بریتانیا رسما سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی خواهد کرد.

در گزارش آمده است این اقدام که تا چند هفته دیگر به صورت رسمی اعلام خواهد شد، حمایت وزیر امنیت و وزیر داخله بریتانیا را با خود دارد.

سپاه پاسداران اخیرا هفت نفر از معترضان ایرانی را به اتهام ارتباط داشتن با بریتانیا بازداشت کرده است.

همچنین براساس گزارش رسانه‌ها جمهوری اسلامی ایران تلاش‌هایی را برای انجام ترورهای هدفمند منتقدان خود در بریتانیا در جریان چند ماه گذشته به راه انداخته است.

در صورتی که بریتانیا به عنوان یک گروه تروریستی به رسمیت شناخته شود، عضویت در سپاه، شرکت در جلسه‌های آن، حمل لوگوی آن در انظار عمومی و یا تشویق به حمایت از فعالیت‌های آن در بریتانیا جرم محسوب می‌شود و سپاه هم‌رده گروه‌هایی مانند داعش و القاعده تلقی خواهد شد.

به گفته تلگراف، مقام‌های بریتانیایی بر اساس اطلاعاتی که به نظر می‌رسد سرویس‌های امنیتی اطلاعاتی کشور در اختیارشان قرار داده‌اند در حال تشکیل پرونده علیه سپاه پاسداران بوده‌اند.

تلگراف به نمونه‌ایی از استفاده از پرچم سپاه در یک تظاهرات ضداسرائیلی در میدان ترافالگار شهر لندن در ماه مه سال ۲۰۲۱ اشاره کرد و افزود در صورت تروریستی تلقی شدن سپاه چنین اقدام‌هایی جرم‌انگاری خواهد شد.

استیون کرب، نماینده پارلمان بریتانیا درباره چنین تصمیمی گفت: «سپاه پاسداران نقشی کلیدی در حمایت و تسهیل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه و فراتر از آن ایفا می‌کند. بسیار واضح است که جامعه بین‌الملل باید اقدامی بسیار قوی‌ و روشن‌بینانه‌ علیه حکومت ایران انجام دهد.»

کن مک‌کالم، رییس ام‌آی۵، پیش‌تر اعلام کرده بود جمهوری اسلامی از ماه جنوری کوشیده دست‌کم ۱۰ شهروند ایرانی را در خاک بریتانیا بکشد یا برباید.

در روز ۱۶ عقرب، ایران‌اینترنشنال از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

ایران‌اینترنشنال، شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپول از تهدید‌ها علیه خود مطلع شده‌اند.

قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا انجام شد. کانادا نیز پس از شروع خیزش انقلابی مردم ایران درپی قتل مهسا امینی، ورود بیش از ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران را به این کشور ممنوع اعلام کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها