سنای پاکستان رئیس‌جمهور ترکیه را برای دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

رئیس سنای پاکستان، رئیس‌جمهور ترکیه را برای دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد کرد. محمد صادق سنجرانی در نامه‌ای به کمیته نوبل ناروی گفته است که نام رجب طیب اردوغان را به دلیل تلاش‌های دیپلوماتیک او در جنگ روسیه و اوکراین به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل ثبت کرده است.

او در نامه خود درباره دلیل پیشنهاد رئیس‌جمهور ترکیه برای دریافت جایزه صلح نوبل گفته است که جنگ اوکراین به سرعت به یک جنگ اتمی نزدیک شده بود که می‌توانست برای کل جهان به فاجعه ختم شود.

آقای سنجرانی افزوده که رئیس‌جمهور ترکیه با تلاش بی‌وقفه، مداخلات به موقع و موثر با هر دو طرف، به تنهایی از یک فاجعه جهانی جلوگیری کرد. این مقام پاکستانی در نامه‌ خود خاطرنشان کرده که ابتکار غلات دریای سیاه نیز منطقه را از قحطی ویرانگر نجات داده است.

از زمان آغاز جنگ اوکراین، انقره تلاش کرده تا نقش میانجیگر را میان کرملین و کی‌یف بازی کند، اما در عین حال پهپادهای ساخت ترکیه در شکل‌دهی قوای نظامی اوکراین در مقابل روسیه نقش مهمی داشته است.

از سویی دیگر، همکاری‌ها بین انقره و کی‌یف در بخش تضمین صادرات ایمن مواد غذایی به اوکراین کمک کرده است تا غلات خود را از مسیر دریای سیاه به بازارهای جهانی برساند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید