تنها در یک ماه ۶۷ هزار کودک در افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی بستری شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

همزمان با فرا رسیدن زمستان و افزایش فقر، رویترز با استناد به آمارهای شفاخانه‌ای گزارش داد حدود ۶۷ هزار کودک در افغانستان در نوامبر ۲۰۲۲ به دلیل ابتلا به سینه و بغل، سرفه، آسم و دیگر بیماری‌های تنفسی بستری شده‌اند.

براساس این گزارش، این رقم در نوامبر ۲۰۲۱ به ۳۷۰۰ کودک می‌رسید.

بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان به دلیل فقر، ناگزیر اند از بین غذا و مواد سوخت برای گرم کردن خانه‌های‌شان یکی را انتخاب کنند.

به گزارش رویترز، مریم، مادری ۲۲ ساله، کودک ده ماهه‌اش را که سه بار پس از ابتلا به سینه و بغل مرخص شده بود، بار دیگر به اتاق شفاخانه‌ای گرم‌تر از خانه آن‌ها آورده است.

والدین رحمت، کودک مبتلا به سینه و بغل می‌گویند که با توسل به درآمد اندک‌شان، هرچه در توان دارند برای گرم کردن خانه‌ای که گاهی هوایش شب‌هنگام به زیر صفر می‌رسد، انجام می‌دهند. اما انگار تقلای آن‌ها برای مقابله با بیماری و سرما کافی نبوده و سرفه‌های شدید کودک دوباره پای‌شان را به شفاخانه می‌کشد.

مریم می‌گوید: «من می‌ترسم. هنوز آغاز زمستان است. چه خواهد شد؟»

رویترز می‌گوید این قصه، روایت بسیاری از خانواده‌هایی است که با کودکان بیمارشان در سرمای سوزان به شفاخانه‌های کابل رفت و آمد می‌کنند. خانواده‌هایی که در بیش از یک سال گذشته، با مشکلات شدید اقتصادی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند و اکنون در آغاز زمستانی سخت و سرد قرار دارند.

افزایش بیماری‌های تنفسی در کودکان افغانستان

محمدعارف حسن‌زی، رئیس شفاخانه صحت طفل در کابل می‌گوید تعداد بیماران این شفاخانه نسبت به پارسال افزایش یافته است و عامل اصلی آن، اقتصاد ضعیف مردم است.

پیش از این، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گزارش داده بود که موارد ابتلای کودکان زیر پنج سال به بیماری سینه و بغل، ۵۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

لوسین کریستن، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل گفت که امسال شهروندان به شمول کودکان، در اثر سینه و بغل در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

نهادهای امدادرسان در افغانستان هشدار می‌هند که احتمال می‌رود وضعیت بدتر از این شود. به گفته آنان، ممنوعیت زنان از کار در بیش از ۱۸۰ نهاد امدادرسان، در آستانه زمستان خطر افزایش آمار مبتلایان به این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

این نهادها تاکید می‌کنند که بدون مشارکت زنان قادر به فعالیت نیستند.

کلکین
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید