سفیر پیشین هند می‌گوید احتمال کمک هند به نیروهای مقاومت علیه طالبان وجود دارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

گاتم مکوپدیا، سفیر پیشین هند در افغانستان می‌گوید که حمایت هند از نیروهای مقاومت ضد طالبان «بستگی به شرایط» افغانستان خواهد داشت.

او با انتقاد از پاکستان و طالبان گفت که آن‌ها می‌خواهند افغانستان را از هند و کشورهای جنوب آسیا دور ساخته و به چین نزدیک کنند.

مکوپدیا این انتقاد را رد کرد که هندوستان «رفیق نیمه راه» افغانستان بوده و از حکومت آن در برابر طالبان حمایت نکرد. او گفت که هند مایل نیست در برابر تحولات سیاسی عظیم در افغانستان موضع رادیکال در پیش بگیرد.

به گفته سفیر پیشین هند، تغییر رژیم‌ها در سه دهه گذشته در افغانستان بسیار سریع بوده و طالبان نیز دچار این سرنوشت خواهند شد.

مکوپدیا گفت: «طالبان بار قبل پنج سال در قدرت بودند. چه کسی می‌داند که این بار حکمرانی شان در افغانستان چند سال طول بکشد.»

او طالبان را یک رژیم بیگانه با جامعه افغانستان توصیف نمود که با زور تفنگ و حمایت پاکستان حکومت می‌کند.

پاکستان همیشه نسبت به حضور هند در افغانستان حساسیت نشان داده و در سال‌های گذشته خواستار کاهش حضور دیپلوماتیک این کشور در افغانستان بوده است.

گاتم اما اعتقاد دارد که چین و پاکستان افغانستان را وارد یک بازی بزرگ دیگر کرده و از بیجنگ خواست که در «تله افغانستان» نیفتد.

با این حال، او اذعان کرد که چین برای نزدیک شدن به ایران و کشورهای خاورمیانه به نزدیکی به افغانستان نیاز دارد و از این رو مایل است که افغانستان بخشی از پروژه «راه و کمربند»، به خصوص دهلیز اقتصادی چین و پاکستان باشد.

مکوپدیا گفت: «پاکستان می‌خواهد افغانستان را از هند و کشورهای جنوب آسیا دور کرده و آن را به چین نزدیک سازد. چین هم می‌خواهد که با کمک‌های اقتصادی و زیر نظر پاکستان در افغانستان ثبات بیاورد.»

تازه‌ترین خبرها

خبرها
کلکین
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید