شورای امنیت سازمان ملل بر حفظ وضعیت موجود در مسجد الاقصی تاکید کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

چند روز پس از دیدار وزیر امنیت اسرائيل از محوطه مسجد الاقصی، شورای امنیت ملل متحد بر حفظ وضعیت موجود در این مکان تاکید کرد.

خالد خیاری، مقام ارشد سازمان ملل گفت با توجه به این‌که ایتامار بن گویر از آوردن تغییرات در وضعیت موجود حمایت کرده، چنین رفتاری می‌تواند «تحریک‌آمیز» باشد.

این مقام سازمان ملل افزود که نخسیتن دیدار مقامات اسرائيلی از این مکان، در سال ۲۰۱۷ انجام شد، اما واکنش‌ها به آن خشونت را به همراه نداشت.

در حال حاضر، تنها مسلمانان اجازه دارند که در این مسجد نماز ادا کنند. ایتامار بن گویر اما خواستار لغو ممنوعیت نماز خواندن یهودیان نیز در این مکان شده است.

علاوه بر مسلمانان، یهودیان نیز این مکان را مقدس می‌پندارند و از آن به نام «کوه معبد» یاد می‌کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها خواست که از اقداماتی که می‌تواند تنش‌ها را در داخل و اطراف اماکن مقدس تشدید کند، خودداری کنند.

ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد، تلاش کرد شورای امنیت را برای انجام دادن اقدامی در این زمینه، تحت فشار قرار بدهد.

نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت: «اسرائيل باید [دیگر] از کدام خط سرخ عبور کند تا شورای امنیت بگوید دیگر بس است.»

در همین حال، گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، قبل از برگزاری این نشست به خبرنگاران گفت که یهودیان اجازه دارند از «مقدس‌ترین مکان در دین یهودیت» دیدار کنند. او افزود اسرائيل به وضعیت موجود آسیبی نرسانده و هیچ برنامه‌ای برای انجام این کار ندارد.

امریکا که از همواره از اسرائيل حمایت می‌کند، می‌گوید متعهد به رسیدن به راه حل برای پایان مناقشه میان اسرائيل و فلسطین است.

رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت که امریکا از هر نوع اقدام یک جانبه که راه‌حل عملی را تضعیف و تنش‌ها را تشدید می‌کند، نگران است.

وزیر امنیت ملی اسرائيل روز سه‌شنه از «حرم شریف» در اورشلیم/بیت‌المقس دیدار کرد که خشم فلسطینی‌ها و برخی کشورهای دیگر را برانگیخته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها