کاردار سفارت بریتانیا: طالبان با ممنوعیت کار زنان با جان مردم افغانستان بازی می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان می‌گوید طالبان با ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی با جان مردم افغانستان بازی می‌کنند.

هوگو شورتر در رشته توییتی به زبان فارسی، نوشت این تصمیم طالبان یک تبعیض آشکار جنسیتی است که قوانین بین‌المللی و اصول کمک‌های بشردوستانه را نقض می‌کند.

او تاکید کرده است که بریتانیا، شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی، گروه جی ۷ و نهادهای دیگر از طالبان خواسته که این ممنوعیت غیرقابل توجیه را لغو کنند.

هوگو شورتر افزوده است که سهم‌گیری زنان افغان در انجام فعالیت‌های بشردوستانه در افغانستان حیاتی است. به گفته او، برخی از نهادها تا چهل درصد از کارمندان خود را یک شبه از دست داده‌اند.

این دیپلومات بریتانیایی روز جمعه ۱۶ جدی، در رشته توییتی افزوده است که مردان نمی‌توانند جایگزین کارمندان زن سازمان‌های غیردولتی شوند چرا که به گفته او زنان کمک‌ها و خدمات را به زنان و کودکان فراهم می‌کنند و نقش آن حیاتی است.

او در ادامه گفته است که ممنوعیت فعالیت زنان، توانایی سازمان‌ها را برای انجام خدمات به شدت محدود می‌کند.

در پی منع کار زنان در موسسات غیردولتی توسط طالبان، شماری از نهادهای امدادی اعلام کردند که فعالیت‌های خود را در افغانستان متوقف می‌کنند. هوگو شورتر گفته است که تعلیق برخی فعالیت‌های بشردوستانه نتیجه مستقیم این تصمیم طالبان است.

با این وجود، کاردار سفارت بریتانیا می‌گوید این کشور و دیگر کمک کنندگان علی‌رغم محدودیت طالبان سعی می‌کند اطمینان حاصل کند که کمک‌های اساسی به افراد نیازمند برسد.

او تصریح کرده است تا زمانی که طالبان از تصمیم خود عقب‌نشینی نکنند، ادامه کمک‌های بشردوستانه مانند گذشته غیرممکن خواهد بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.