انس حقانی خطاب به شاهزاده هری: آنهایی را که شما کشتید مهره‌های شطرنج نبودند، انسان بودند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

انس حقانی، عضو ارشد طالبان در واکنش به نشر کتاب شاهزاده هری، خطاب به او نوشت: «در میان عاملان قتل افغان‌ها، عده زیادی نجابت شما را ندارند که به جنایات جنگی خود اعتراف کنند.»

انس حقانی در رشته توییتی نوشته است «آنهایی را که شما کشتید مهره‌های شطرنج نبودند، آنها انسان بودند.»

شاهزاده هری در کتاب خود که بخش‌های آن را شماری از رسانه‌های بریتانیایی منتشر کرده گفته است، در جریان دومین ماموریت خود در افغانستان ۲۵ نفر را کشته است. این عضو خاندان سلطنتی بریتانیا گفته است در هنگام کشتن این ۲۵ نفر به آنهاه نه به عنوان "مردم" بلکه به عنوان "مهره‌های شطرنج" فکر می‌کرده است.

انس حقانی افزوده: «حقیقت چیزی است که شما گفتید؛ مردم بی‌گناه ما برای سربازان، رهبران نظامی و سیاسی شما مهره‌های شطرنج بودند. با این حال، شما در آن بازی سیاه و سفید چهارگوش، شکست خوردید.»

این عضو شبکه حقانی تاکید کرده است که «انتظار ندارم که دیوان کیفری بین‌المللی شما را احضار کند یا فعالان حقوق بشر شما را محکوم کنند، زیرا آنها در مورد شما کر و کور هستند. اما امیدوارم این جنایات در تاریخ بشریت به یادگار بماند.»

روزنامه اندیپندینت نوشته است این اولین‌بار است که این مرد ۳۸ ساله و عضوی خاندان شاهی می‌گوید که چه تعداد جنگجویان طالبان را در طول خدمت سربازی خود کشته است.

انس حقانی درحالی از کشتار افغان‌ها توسط شاهزاده هری انتقاد می‌کند که خود شبکه حقانی و شخص او متهم به انجام مرگبارترین حملات انفجاری در دو دهه گذشته است. در نتیجه حملات انفجاری شبکه حقانی که مسئولیت شماری از آنها را طالبان بر عهده گرفته بود، ده‌ها غیرنظامی و شهروندان افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

انس حقانی چندین سال به اتهام فعالیت‌های تروریستی در زندان دولت افغانستان بود که چند سال قبل به خاطر پیشرفت مذاکرات صلح میان دولت و طالبان از زندان آزاد شد.

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید