سرپرست پیشین سفارت امریکا: ترامپ و بایدن در «تصمیم فاجعه‌بار» خروج از افغانستان مقصر اند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

همزمان با تاکید جمهوری‌خواهان در کانگرس امریکا بر آغاز تحقیقات در باره نحوه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هوگو لارنس، سرپرست پیشین سفارت امریکا در کابل با انتقاد از ترامپ گفت که نتیجه مذاکرات او با طالبان یک «موافقتنامه فاجعه‌بار» بود.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به یک جدال حزبی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در امریکا تبدیل شده است. با این که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه، در دوحه با طالبان در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موافقت کرد، اما اعضای این حزب، دموکرات‌ها را مقصر وضعیت کنونی افغانستان دانسته و خروج نیروها را «فاجعه‌بار» توصیف نموده‌اند.

هوگو لارنس که در زمان حکومت ترامپ شارژدافیر سفارت امریکا در کابل بود، بایدن را نیز به علت تایید موافقتنامه دوحه مورد انتقاد قرار داد.

او روز یکشنبه در توییتر نوشت: «مقامات حکومت ترامپ در مذاکرات بر سر موافقتنامه فاجعه‌بار امریکا و طالبان مقصر اند. همچنین، رئیس‌جمهور بایدن نیز برای تصمیم فاجعه‌بارش بخاطر تایید این موافقتنامه و خروج زودهنگام نیروهای امریکایی ملامت است.»

روز گذشته، ساعاتی پس از انتخاب کوین مک‌کارتی به عنوان رئیس جدید مجلس نمایندگان امریکا بعد از یک رای‌گیری طولانی و جنجالی، نمایندگان جمهوری‌خواه وعده دادند که تحقیقات گسترده‌ای را در مورد روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز خواهند کرد.

با این حال از نظر لارنس، «تاریخ هر دو را گناهکار می‌داند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.