رئیس‌جمهور برازیل می‌گوید حمله‌کنندگان به پارلمان و کاخ ریاست‌جمهوری را مجازات خواهد کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

رئیس‌جمهور برازیل یک روز پس از حمله معترضان به کاخ ریاست‌جمهوری از خرابه‌های این مکان بازدید کرد.

لولا داسیلوا رئیس‌جمهور سابق برازیل را مسئول هرج و مرج دانست و وعده داد: «هرکسی در آن دخیل باشد، مجازات خواهد شد.»

او عاملان را «خراب‌کار، نئوفاشیست و متعصب» خواند.

هواداران ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور پیشین برازیل روز یک‌شنبه وارد دادگاه عالی و پارلمان این کشور شدند و همچنین به دفاتر ریاست‌جمهوری هجوم بردند.

این حمله به یورش هواداران دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ به ساختمان کانگرس امریکا مقایسه شده است.

ژائیر بولسونارو، در یک رشته توییت گفت که تظاهرات مسالمت‌آمیز در چارچوب قانون، بخشی از دموکراسی است. او افزود: «با این حال، غارت‌ها و تهاجمات به ساختمان‌های عمومی مانند آنچه امروز اتفاق افتاد، و همچنین آنچه توسط چپ‌ها در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ انجام شد، از این قاعده مستثنی هستند.»

بولسونارو از محکوم کردن رفتار هوادارنش خودداری کرد و در عوض، علیه اظهارات رئیس‌جمهور کنونی برازیل که او را مسئول حمله دانسته است، تاخت.

ویدیوهای تلویزیونی نشان می‌دهد که هواداران رئیس‌جمهور پیشین برازیل، برخی اشیاء در پارلمان و کاخ ریاست جمهوری را شکسته‌اند و موارد سرقت نیز گزارش شده است.

به گفته مقامات در اتباط به این حمله حدود ۳۰۰ نفر بازداشت شده است.

لولا داسیلوا، سیاست‌مدار چپ‌گرا یک هفته پیش به عنوان رئيس‌جمهور برازیل سوگند یاد کرد،‌ اما هواداران رئیس‌جمهور پیشین باور دارند که او با «تقلب» پیروز انتخابات شده و از هفته‌ها به این‌سو تظاهرات به راه انداخته‌اند.

جهان‌نما
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید