دستورات تازه طالبان درباره زنان؛ دانشجویان افغان در هند می‌گویند رویاهای‌شان نابود شده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

یک رسانه‌ هندی گزارش داده است که بسیاری از دختران دانشجوی افغان در هند، می‌خواستند پس از پایان تحصیلات‌شان به افغانستان برگردند، اما دستورات اخیر طالبان درباره زنان، آنها را ناامید کرده است.

شبکه خبری ای‌بی‌پی‌ با شماری از دانشجویان افغان درباره برنامه آینده شان صحبت کرده است.

بر اساس گزارش شبکه خبری ای‌بی‌پی، سعیده دیلیابی، ۲۳ ساله در سال ۲۰۱۹ به هند رفت تا بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته کامپیوتر ساینس،برای یک کار خوب در افغانستان درخواست بدهد.

خانم دیلیابی بعد از به قدرت رسیدن طالبان در هند ماند و در حال حاضر برای ماستری در تکنولوژی معلوماتی در دانشگاه پنجاب ثبت نام کرده است، اما می‌گوید، فرمان تازه طالبان علیه کار زنان آرزوهایش را درهم شکسته است.

دیوه ساپی که در دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی دوره ماستری روابط بین‌الملل را می‌خواند فرمان تازه طالبان درباره کار زنان را خیلی شرم‌آور خواند و گفت: "من آرزوهای خیلی زیاد داشتم، اما حالا ناامیده شده‌ام."

ناامیدی این دو دوختر حس مشابهی از دختران افغان است که در خارج به این امید مشغول تحصیل بودند که بعد از فراغت به افغانستان برگردند و کار و آینده خوب داشته باشند، اما به گفته دیلیابی ممنوعیت کار از سوی طالبان تمام برنامه‌ها و رویاها آنها را به هم ریخته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
شهر دو بهار
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید