جمهوری اسلامی ایران سه معترض دیگر را به مرگ محکوم کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

باوجود واکنش‌های تند بین‌المللی، قوه قضاییه ایران روز دوشنبه ۳ معترض بازداشت شده در اعتراضات سراسری اخیر را به اتهام «محاربه» و «اسلحه کشیدن» به مرگ محکوم کرد.

قبل از این، جمهوری اسلامی روز شنبه دو مرد معترض را اعدام کرد. یکی از این دو، قهرمان کاراته بود و چندین مدال ملی داشت.

صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی کسانی هستند که به اتهام قتل اعضای بسیج در اصفهان محکوم به مرگ شده‌اند. نیروهای بسیج در خط مقدم سرکوب معترضان در جریان اعتراضات اخیر حضور داشتند.

پاپ فرانسیس روز دوشنبه ایران را به دلیل اعدام معترضانی که خواستار احترام بیشتر به زنان بودند، محکوم کرد. او گفت: «حق زندگی در جاهایی که مجازات اعدام همچنان اجرا می‌شود در خطر است. نظیر این روزهای ایران که اخیرا مردم برای احترام بیشتر به زنان اعتراض کردند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در سخنرانی تلویزیونی خود گفت کسانی که «اماکن عمومی را به آتش کشیدند بدون شک مرتکب خیانت شده‌اند.» طبق قوانین جمهوری اسلامی، مجازات خیانت اعدام است.

فعالان حقوق بشر اعدام، دستگیری و احکام سنگین معترضان توسط نهادهای قضایی را تلاشی برای ارعاب در میان مردم می‌دانند تا اعتراضات و ناآرامی‌ها را در ایران پایان بخشد.

با این حال، به رغم سرکوب شدید و احکام سنگین، اعتراضات کوچک در تهران، اصفهان و چندین شهر دیگر ادامه دارد.

اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سایر کشورهای غربی ایران را بدلیل اجرای حکم اعدام برای معترضان محکوم کرده‌اند. انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه اعدام‌های اخیر ایران را محکوم کرد و گفت: «رژیمی که جوانان خودش را می‌کشد تا مردمش را بترساند، آینده‌ای ندارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها