ایران یک امدادگر بلجیمی را به ۴۰ سال زندان محکوم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

مرکز رسانه‌های قوه قضاییه ایران خبر داد که الیویه وند کاستیل، شهروند بلجیم به اتهام «جاسوسی، همکاری با امریکا علیه ایران، قاچاق ارز و پولشویی»، به ۴۰ سال زندان، یک میلیون دالر جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

نزدیکان این زندانی مجموعه اتهام‌ها علیه او را رد کرده‌اند.

هفته گذشته تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، گفت که کاستیل «در پوشش امدادرسان وارد ایران شد تا برای حکومت متخاصم امریکا جاسوسی کند و به گروه‌های ضدحکومتی پول توزیع کند.»

مقامات بلجیمی دستگیری و توقیف کاستیل را محکوم کرده‌اند و آن را «غیرقانونی» خوانده‌اند. این کشور گفته که ایران از سیاست گروگان‌گیری استفاده می‌کند.

تهران متهم است که شهروندان خارجی و افراد دو تابعیتی را گروگان می‌گیرد تا بعداً آنان را معامله کند؛اتهامی که ایران همواره رد کرده است.

روابط میان ایران و بلجیم از زمانی به تیره‌گی گرایید که اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، چهار سال پیش به اتهام طرح‌ریزی یک بمب‌گذاری در فرانسه بازداشت شد و سپس در بلجیم به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

پیش از این گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مبادله این امدادگر با اسدالله اسدی مطرح شده بود.

در همین حال تابستان گذشته، توافق استرداد محکومان میان بلجیم و ایران با وجود هشدارهای گسترده نهادها و سازمان‌های حقوق بشری نسبت به تقویت رویکرد گروگان‌گیری جمهوری اسلامی به موجب این توافق، در پارلمان بلجیم به تصویب رسید اما دادگاه قانون اساسی این کشور، این معاهده جنجالی را به حالت تعلیق درآورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.