واشنگتن پست: تصمیم‌های مهم بدون مشورت کابل، ازسوی رهبر طالبان در قندهار گرفته می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

واشنگتن‌پست در مقاله‌ای نوشته است که رهبر طالبان با صدور احکام اخیر درباره زنان، به‌دنبال تحکیم کنترل خود بر افغانستان است.

در مقاله به نقل از یک مقام طالبان در سطح وزیر آمده که آن‌ها ابتدا از رهبر شان تنها رهنمود دریافت می‌کردند، اما کنون هر موضوع مهم باید در قندهار نهایی شود.

این مقام طالبان همچنین گفته است که در موارد دیگر، احکام بدون مشورت با کابل مستقیماً از قندهار می‌آید، هر چند که این تصمیم‌ها به طور رسمی از سوی وزارت خانه‌های دولتی اعلام می‌شود.

در مقاله به نقل از نهادهای امدادی و دولتی طالبان آمده که رهبران تندروتر طالبان با ممنوعیت‌های اخیر آموزش و کار زنان، کنترل خود را بر افغانستان را تثبيت می‌کنند و خواسته‌های برخی از مقام‌های طالبان را در کابل پايتخت و در سطح ولايتی تحت کنترل خود قرار می‌دهند.

به نوشته مقاله، فرمان هبت‌الله آخند زاده درباره جلوگیری از حضور زنان در دانشگاه‌ها و کار در سازمان‌های بین‌المللی، نشان داد که اقتدار واقعی به جای که در کابل باشد که محل وزارتخانه‌های طالبان و نخست‌وزیر این گروه است، همچنان در قندهار است.

مقاله به نقل از این مقام طالبان همچنین می‌افزاید که همه اعضای رهبری طالبان در کابل و ولایت‌ها موافق تصمیم اخیر ملا هبت‌الله نیستند. اما به گفته او، وزیرانی که با قندهار هم نظر نیستند به گونه فزاینده به حاشیه رانده می‌شوند.

مقاله به برکناری وزیر پیشین معارف طالبان اشاره می‌کند که در ماه سپتامبر سال گذشته برکنار شد و به جایش رئیس پیشین شورای ولایتی قندهار را گماشتند. آن زمان هم گفته شد که برکناری وزیر معارف طالبان به دلیل حمایت او از برگشت دختران به مکتب بود.

تصمیم اخیر طالبان به بستن دانشگاه‌ها به روی دختران و اخراج زنان از نهادهای غیر دولتی، باعث انتقاد گسترده داخلی و بین‌المللی شده است.

اما با وجود این مخالفت‌ها، رهبر طالبان همچنان روی حرف‌اش ایستاده است.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید