رئیس جدید مجلس نمایندگان امریکا درباره خروج ایالات متحده از افغانستان تحقیق می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

رئیس جدید مجلس امریکا می‌گوید تحقیقاتی را درباره خروج فاجعه‌ ایالات متحده از افغانستان آغاز می‌کند. کوین مک‌کارتی در مصاحبه با فاکس‌نیوز گفت که «چرا ما نباید بدانیم در آن دو ماه آخر در افغانستان چه گذشت؟» او افزود مردم امریکا حق دارند بدانند که این موضوع دیگر هرگز تکرار نشود.

تشدید بحران بشری در افغانستان پس از خروج شتابزده امریکا از این کشور آسیب فزاینده‌ای بر سوابق حقوق بشری رئیس جمهور جو بایدن زده است.

در حالی که بایدن بارها گفته که حقوق بشر در سیاست خارجی او نقشی اساسی دارد اما او از تصمیم خود برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرده است.

بایدن در گذشته گفته بود که ایالات متحده مسئولیتی در قبال سرنوشت زنان و دختران در افغانستان ندارد.

او در ماه‌های اخیر تا حد زیادی از صحبت در مورد افغانستان پرهیز کرده است.

اکنون که جمهوری‌خواهان، کنترل مجلس نمایندگان را در دست دارند بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

رئیس مجلس نمایندگان امریکا با اشاره به سربازان قربانی در حمله انتحاری میدان هوایی کابل در جریان خروج آشفته امریکا از افغانستان گفت: «سیزده خانواده کسانی که عزیزانشان را در راه خدمت به کشور از دست دادند حق دارند بدانند. اما مهمتر از آن این است که این ملت [مردم امریکا] حق دارد بداند که این اتفاق دیگر هرگز تکرار نشود.»

آقای مک‌کارتی که پس چند دور رای‌گیری توانست ۷ جنوری ریاست مجلس نمایندگان را به دست بگیرد، وعده سپرده تا در دو سال آینده تحقیقات کاملی را روی موضوعات دیگری چون منشا ویروس کووید، اصلاحات در وزارت عدلیه و همچنین مصارف صورت گرفته در دولت بایدن انجام دهد.

کوین مک کارتی در اولین مصاحبه تلویزیونی خود پس از انتخاب به عنوان رئیس مجلس درباره برنامه کاری خود گفت که برای بازگرداندن دولت «تحت کنترل» و بازگرداندن اعتماد به اف‌بی‌آی و وزارت عدلیه انتخاب شده است.

آقای مک‌کارتی همچنین گفته که تفتیش هزینه‌های دولت بایدن نیز از مواردی است که در دستور کار جدید او قرار دارد.

او افزوده که دوران "چک‌های سفید" به پایان رسیده است و قول داد تا به عنوان رئیس مجلس دولت را پاسخگو کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها