یان اگلند: طالبان در مورد تحصیل و کار زنان حرف‌های دوگانه می‌زنند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

یان اگلند، رئیس موسسه هیات ناروی برای مهاجرین، می‌گوید که مقامات طالبان حرف‌های متناقضی در مورد تحصیل و کار زنان می‌زنند.

ظاهراً، آن‌ها به اگلند گفته‌اند با تحصیل و کار زنان موافق اند اما تقصیر ممنوعیت را به گردن ملا هبت‌الله، رهبر طالبان می‌اندازند.

اگلند به رادیوی سی‌بی‌سی کانادا گفت: «تناقض در اینجاست که آن‌ها به من می‌گویند که با حرفم موافق‌اند که باید زنان و دختران تحصیل بتوانند و ممانعتی در کار زنان در موسسات خیریه داخلی و بین‌المللی وجود نداشته باشد. اما، در عین حال فرمان‌های امیرالمومنین شان از قندهار می‌رسد که جانب عناصر افراطی را گرفته است.»

شماری از مقامات و تحلیلگران غربی تصور می‌کنند که در میان طالبان گروه‌های میانه‌رو و عملگرایی وجود دارند که با تصامیم ملا هبت‌الله مخالف‌اند. آن‌ها امیدوارند که فشار این دسته از طالبان تغییری در سیاست‌های تند و عقب‌مانده رهبری این گروه به وجود آورد.

رئیس موسسه هیات ناروی برای مهاجرین ابراز امیدواری کرد که رهبری طالبان با صدور احکام جدید در ممنوعیت کار و تحصیل زنان و دختران تغییر به وجود آورد.

او گفت: «کاملا خوشبین هستم. بارها شنیده‌ام که کار روی یک فرمان [جدید] جریان دارد. به من گفته‌اند که این فرمان راهی برای این مشکلات پیدا می‌کند. یعنی، همکاران زن ما به کار خود ادامه خواهند داد و حتا حق تحصیل در هر مقطعی که می‌خواهند، پیدا خواهند کرد.»

ولی، به گفته اگلند، شاید لغو یا تعدیل ممنوعیت به این زودی اتفاق نیفتد و «حتا یک سال زمان ببرد.»
مقامات طالبان در واکنش به انتقادات و فشارهای تند بین‌المللی گفته‌اند که آن‌ها زنان و دختران را برای همیشه از کار و تحصیل محروم نکرده‌اند و ممنوعیت‌های اخیر «موقتی» است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «رهبری طالبان برای وضع این ممنوعیت‌ها دلایل و راهکارهای خود را دارد اما برای فعلا زنان نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.»

طالبان در دور اول حاکمیت خود از ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۰ جلو کار و تحصیل زنان را گرفته بودند. همچنان، این گروه پس از سقوط حاکمیت شان به دست امریکا درسال ۱۳۸۰، در مناطقی که به عنوان شورشگر در اختیار داشتند، به دختران اجازه تحصیل را نمی‌دادند.

به نظر می‌آید که طالبان زیر نام «یافتن راهکار شرعی» تا مدت نامعلومی جلو کار و تحصیل زنان را خواهند گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.