صلیب سرخ از افزایش آمار کودکان مبتلا به فلج مغزی در افغانستان خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی از افزایش آمار کودکان مبتلا به فلج مغزی در افغانستان خبر داد. بر اساس آماری که این نهاد منتشر کرده هر ماه بیش از هزار بیمار مبتلا به فلج مغزی فقط در مرکز توان‌‌بخشی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل درمان می‌شوند.

صلیب سرخ می‌گوید درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی در کابل در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال گذشته آن، ۵۰ درصد افزایش داشته است.
مرید احمد راسخ، سرپرست بخش کودکان در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته فقر و عدم معاینه منظم مادران قبل و در طول بارداری از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث فلج مغزی در نوزادان شود.
فلج مغزی از اختلالات حرکتی است. تعدادی از این بیماران فقط نقص حرکتی دارند و تعدادی مشکلات یادگیری، شنیدن، دیدن و تشنج دارند. هیچ درمان شناخته شده‌ای برای فلج مغزی وجود ندارد.
مرکز توان‌بخشی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ کودکان، بیمارااستن مبتلا به فلج مغزی را در سراسر افغانستان رایگان درمان می‌کند.
دکتر راسخ می‌گوید خانواده هایی با سه یا چهار فرزند را دیده که فلج مغزی دارند، چون بیشتر والدین بی‌سواد هستند و از نظر مالی هم دچار مشکل‌اند.

صلیب سرخ نقل قول زنی را منتشر کرده که دخترش دچار فلج مغزی شده است.

این زن گفته است: شوهرم قبلا کار می‌کرد، اما دیگر شغل نیست و دیگر منبع درآمدی نداریم، فقط هر وقتی اقوام کمک می‌کنند غذا می خوریم.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید