وزیر خارجه چین: افریقا نباید عرصه رقابت و همچشمی بین‌المللی باشد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

وزیر امور خارجه چین که در حال حاضر در افریقا بسر می‌برد، روز چهارشنبه گفت که افریقا نباید عرصه رقابت قدرت‌های بزرگ جهان باشد.

در یک دهه گذشته چین بزرگترین شریک تجاری افریقا بوده و در حال حاضر برای نفوذ بیشتر با امریکا، روسیه و فرانسه رقابت می‌کند.

کین گانگ، وزیر خارجه چین از ساختمان اتحادیه افریقا در ادیسه بابا دیدار و مرکز افریقایی کنترول و پیشگیری از امراض را در این شهر افتتاح کرد. هر دوی این تاسیسات در اتیوپیا با هزینه چین ساخته شده‌اند.

وزیر خارجه چین در یک کنفرانس خبری با موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا گفت: «افریقا باید صحنه بزرگی برای همکاری بین‌المللی باشد، نه عرصه رقابت کشورهای بزرگ.»

کین از دستیاران مورد اعتماد شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین است و نزدیک به دو هفته پیش به عنوان وزیر امور خارجه این کشور منصوب شد. او در اولین سفر خارجی‌اش به افریقا رفت. این ۳۳ سال متوالی است که افریقا مقصد اولین سفر خارجی وزیر امور خارجه چین بوده است.

او روز سه‌شنبه با ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپیا و دیگر مقامات این کشور دیدار کرد و بخشی از قرضه‌های این کشور را بخشید. اتیوپیا از سال۲۰۰۰ تاکنون ۱۳.۷میلیارد دالر از چین قرض گرفته است.

وزیر خارجه چین هفته آینده از مصر، آنگولا، بنین و گابن بازدید خواهد کرد.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید