روسیه می‌گوید اروپا تابع بی قید و شرط ناتو شده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

به دنبال امضای اعلامیه مشترک همکاری میان اتحادیه اروپا و پیمان نظامی ناتو به رهبری امریکا، وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که با این اعلامیه اتحادیه اروپا نشان داد که پیرو کامل ناتو و منافع امریکا است.

این دو نهاد در واکنش به جنگ اوکراین قصد گسترش همکاری‌ را دارند.

روز چهارشنبه امریکا اعلام کرد که جدیداً شمار بیشتری از تانک‌ها و وسایط نظامی خود را برای تقویت ناتو در شرق اروپا به پولند و لتوانیا فرستاده است.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که امضای اعلامیه «مهر تاییدی بر اطاعت کامل اتحادیه اروپا از دساتیر پیمان اتلانتیک شمالی است؛ پیمانی که ضامن منافع امریکا از طریق نظامی است.»

او افزود که اروپایی‌ها « پیرو ناخواسته امریکا شده، جایگاه خود را در سیاست و اقتصاد جهان از دست داده‌ و در هر قدم وابسته واشنگتن گردیده‌اند.»

در اعلامیه مشترک ناتو و اتحادیه اروپا آمده است: «امروز امنیت اروپا و اتلانتیک با تهدیدی بی سابقه در چند دهه گذشته رو به رو شده است. جنگ بی‌رحمانه روسیه در اوکراین ناقض قوانین بین‌المللی و اصول منشور سازمان ملل است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به تحریم‌های غرب گفته بود که روسیه همکاری خود با کشورهای دیگر به ویژه چین را برای مقابله با هژمونی امریکا و ایجاد «جهان چندقطبی» گسترش خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها