عفو بین‌الملل: شورای امنیت روی پایان دادن به بدرفتاری طالبان با زنان تمرکز کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

سازمان عفو بین‌الملل در آستانه نشست شورای امنیت در مورد وضعیت زنان افغانستان، خواستار توجه جدی این شورا به «محو حقوق زنان و دختران» توسط طالبان در افغانستان شد.

این سازمان از اعضای شورا خواسته است که بر سر یافتن راه‌های «رفع ممنوعیت‌های سرکوبگرانه» طالبان تمرکز کند.

نشست شورای امنیت روز جمعه در واکنش به ممنوعیت کار زنان در موسسات امدادی داخلی و بین‌المللی که باعث توقف فعالیت‌های این سازمان‌ها در زمستان امسال شده است، در پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

عفو بین الملل در بیانیه‌اش گفت که جهان نظاره‌گر نقض سیستماتیک حقوق زنان و دختران در افغانستان شده است. این سازمان فراتر از موضوع کار زنان در موسسات بین المللی که این روزها واکنش‌های جهانی را به خود اختصاص داده است، خواستار رفع ممنوعیت کار، ورزش و دسترسی به اماکن عمومی برای زنان و دختران افغانستان شده است.

این سازمان نوشت: «شورای امنیت سازمان ملل نه تنها از طالبان بخواهد که فورا این محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران را بردارد، بلکه باید سرکوب کسانی را که دست به اعتراض می‌زنند نیز متوقف کند.»

این نخستین بار نیست که شورای امنیت پس از به قدرت رسیدن طالبان در مورد وضعیت وخیم حقوق بشری، به خصوص موضوع زنان و دختران در افغانستان تشکیل جلسه می‌دهد. اعضای شورا در نشست‌های گذشته نسبت به وضعیت زنان ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواستند که به اعمال محدودیت و تبعیض خاتمه دهند، اما از برداشتن گام‌های عملی و اعمال فشار بر طالبان خودداری ورزیدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
دیدگاه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید