توافق طالبان با اسلام‌آباد؛طالبان ۶۰ درصد مالیات صادرات زغال‌سنگ به پاکستان را کاهش می‌دهد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که مقامات طالبان با طرف‌های پاکستانی توافق کرده‌اند که ۶۰ درصد مالیات صادرات زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان را کاهش دهند.

مرکز رسانه‌های طالبان با اشاره به این توافق، می‌گوید کاهش تعرفه گمرکی پنج قلم میوه تازه و سبزیجات با اسلام‌آباد توافق شده است.

«موافقتنامه تجارت ترجیحی» میان طالبان و پاکستان روز دوشنبه، در یک نشست مجازی صورت گرفته است. به نقل از بزنس ریکاردر، فاروق عزیزی، مشاور وزارت صنعت و تجارت طالبان و احسان علی منگی، دبیر توسعه تجارت پاکستان به نمایندگی از دو طرف این نشست را رهبری کردند.

این رسانه نوشته است که در حال حاضر طالبان در ازای هر تن صادرات زغال‌سنگ به پاکستان ۸۵ دالر دریافت می‌کنند.

این در حالی است که برساس این گزارش، پاکستان مالیات بر صادرات کینو به افغانستان را از ۲۲۳۵ دالر به ۵۹۳۵ دالر در ازای هر لاری افزایش داده است.

در همین حال، مرکز اطلاعات و رسانه‌های طالبان به نقل از مقامات این گروه در وزارت صنعت و تجارت گزارش داد که آنان تلاش دارند بهای زغال‌سنگ را برابر به بهای آن در بازارهای جهانی به فروش برسانند. مرکز رسانه‌های طالبان نیز می‌گوید اتاق مشترک تجارت افغانستان – پاکستان توافقی کرده که بربنیاد آن تعرفه برخی از کالاهای وارداتی و کالاهای که به پاکستان صادر می‌شود، کاهش خواهد یافت.

براساس گزارش بزنس ریکاردر، طالبان همچنان با اسلام‌آباد توافق کرده‌اند که اقداماتی را برای جلوگیری قاچاق دالر از پاکستان به افغانستان روی دست گیرند.

بزنس ریکارد نوشته است که در حال حاضر ماهانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دالر به گونه قاچاق از پاکستان وارد افغانستان می‌شود.

به نظر می‌رسد که مقامات طالبان در این نشست خاطرنشان کرده‌اند که افغانستان می‌تواند مسیرهای تجارتی خود را به سوی کشورهای دیگر منحرف کند. منابع بزنس ریکارد در واکنش به این اظهارات گفته‌اند که در حال حاضر ۸۳ درصد تجارت در افغانستان از طریق پاکستان انجام می‌شود و این تنها مسیر تجارتی امکان‌پذیر است.

گفت‌وگوی ویژه
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید