چین درخواست اتحادیه افریقا برای پیوستن به شورای امنیت را نادیده گرفت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

کین گانگ، وزیر خارجه چین در سفرش به ایتوپیا، درخواست اتحادیه افریقا از بیجینگ برای حمایت از عضویت دایمی افریقا در شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفت.

او در بیانیه‌ای از «حضور کلانتر» افریقا در این شورا پشتیبانی کرد، اما اشاره‌ای به درخواست کسب عضویت دایمی این قاره نکرد.

در بیانیه وزیر خارجه چین که روز پنجشنبه نشر شد، گفته شده که بیجینگ از «حضور وسیع و ابراز دیدگاه‌های اتحادیه افریقا در شورای امنیت سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی حمایت می‌کند.»

موسی فاکی محمت، رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا در کنفرانس خبری مشترک با گانگ گفت که کسب عضویت دایمی شورای امنیت برای افریقا یک «مساله حاد» است، زیرا موضوعات مربوط به کشورهای افریقایی بخش زیاد دستور کار این شورا را به خود اختصاص داده است.

او گفت: «وقتی دیگران به جای شما تصمیم می‌گیرند، پذیرفتنی و منصفانه نیست. ما به نظم جدیدی در نظام بین‌الملل نیاز داریم که در آن به منافع دیگران احترام گذاشته شود.

بحث اصلاح ساختار شورای امنیت و اضافه شدن اعضای جدید به آن در سال‌های گذشته بارها از سوی کشورهای بانفوذی چون هند مطرح شده است، اما اعضای این شورا از جمله چین، روی خوشی به آن نشان نداده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید