دیده‌بان حقوق بشر: در حملات داعش علیه هزاره‌ها در ۲۰۲۲ دست‌کم ۷۰۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود می‌گوید در حملات داعش علیه هزاره‌ها در ۲۰۲۲، حداقل ۷۰۰نفر کشته و زخمی شده‌اند. به گفته این سازمان، ناکامی طالبان در تامین امنیت گروه‌های در معرض خطر و ارایه کمک‌های صحی به بازماندگان و خانواده‌هایشان،آسیب‌های ناشی از حملات را تشدید کرده است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید که این حملات فراتر از ویرانی فوری، صدمات طولانی مدت شدیدی را به دنبال داشته است.

گزارش می‌افزاید در نتیجه این حملات بازماندگان و خانواده‌های قربانیان، نان‌آور خانواده‌های شان را از دست داده‌اند و اغلب بار سنگین تداوی بر آنان تحمیل شده و دسترسی آنها به زندگی روزمره نیز محدود شده است.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در ۱۹ اپریل، داعش‌ مسولیت بمب‌گذاری انتحاری بر یک لیسه در دشت برچی در غرب کابل را بر عهده گرفت که در آن ۲۰ دانش‌آموز، معلم و کارمند کشته و زخمی شدند.

داعش همچنین مسئولیت حمله دو روز بعد در مزار شریف را بر عهده گرفت که ۳۱ نفر را کشت و ۸۷ نفر را زخمی کرد. در ۲۷ اپریل افراد مسلح ناشناس پنج مرد هزاره را در راه رفتن به معدن زغال سنگ دره صوف در سمنگان کشتند.

طبق گزارش این سازمان، در ۳۰ سپتامبر، حمله بر مرکز آموزشی کاج در منطقه هزاره‌نشین دشت‌برچی، ۵۳ دانش‌آموز را کشت و ۱۰۰ تن دیگرشان را زخمی کرد. اکثرا قربانیان این حادثه دختران جوان دانش‌آموز بودند.

در پی افزایش حملات بر هزاره‌ها در افغانستان، شهروندان افغانستان در شماری از ولایت‌ها و همچنین شهروندان افغانستان در خارج دست به تظاهرات های گسترده زدند. معترضان در این راهپیمایی‌ها گفتند که هزاره‌ها در معرض «نسل‌کشی» قرار دارند و خواهان توقف این حملات شدند.

سرکوب رسانه‌ها توسط طالبان

گزارش دیده‌بان حقوق بشر همچنین در مورد محدودیت‌های اعمال شده طالبان علیه رسانه‌های افغانستان نوشته است که صدها رسانه در سال ۲۰۲۲ بسته شده‌اند و تخمین زده می‌شود که ۸۰ درصد از زنان خبرنگار در سراسر افغانستان از زمان تسلط طالبان شغل خود را از دست داده یا این حرفه را ترک کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که اداره استخبارات طالبان دست به الگویی از تهدید، ارعاب و خشونت علیه اعضای رسانه‌ها زده و مسئول قتل‌های هدفمند خبرنگاران بوده‌اند.

تعرض طالبان به غیرنظامیان

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود می‌گوید که نیروهای طالبان در موارد متعددی در طول سال، عملیات نظامی و حملات شبانه را علیه مردمانی انجام داده اند که آنها را متهم به پناه دادن یا حمایت از اعضای داعش می‌کنند.

به گفته این سازمان، در جریان بسیاری از عملیات‌ها، جنگجویان طالبان به غیرنظامیان تعرض کرده‌اند و مردم را بدون روند قانونی بازداشت کرده‌اند. گزارش افزوده که بازداشت شدگان ناپدید یا کشته شده‌اند و در برخی موارد سر بریده شده‌اند.

براساس گزارش‌ها در برخی ولایات، مقامات طالبان، اجساد را به عنوان هشدار در خیابان‌ها یا چهارراه‌ها آویزان کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.