کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا تحقیق درباره خروج از افغانستان را شروع کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۲۳

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا از وزارت خارجه این کشور خواست مجموعه زیادی از اسناد دولتی در مورد خروج از افغانستان را در اختیار این کمیته قرار دهد. مایکل مک کال در نامه‌ای به آنتونی بلینکن تهدید کرده در صورت عدم دریافت پاسخ، از قدرت احضاریه کمیته استفاده خواهد کرد.

این نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس گفت: «درخواست‌های قبلی برای اسناد و اطلاعات مربوط به عقب نشینی که به آگست ۲۰۲۱ باز می‌گردد، عموماً برای بیش از یک سال بی پاسخ مانده است. در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۲، من بار دیگر این درخواست‌ها و درخواست حفظ اسناد مربوط به خروج را مطرح کردم.»

آقای مک کال خطاب به آقای بلینکن افزود: «بنابراین، بدینوسیله از شما تقاضا دارم که این اسناد را بدون تأخیر بیشتر در اختیار کمیته قرار دهید.»

روزنامه امریکایی اگزیمینر در گزارشی گفته است که نامه ۱۰صفحه‌ای مک کال شامل فهرستی طولانی از سوالاتی است که او می‌خواهد به آن دوره زمانی قبل از خروج نیروها و تأثیرات خروج آنها بر افغانستان پاسخ دهد.

او همچنین به دنبال اطلاعات در مورد گزارش‌ها و ارزیابی‌های اطلاعاتی در مورد بقای دولت افغانستان بدون حضور ایالات متحده است که به ۱، ۲۰۲۱ بازمی‌گردد.

بر اساس این گزارش او همچنین به‌دنبال اطلاعات در مورد تصمیم ارتش مبنی بر ترک پایگاه هوایی بگرام و تهدید شاخه خراسان داعش است.

سی‌ان‌ان در گزارشی گفته است که آقای مک کال خواستار اطلاعات درباره تمامی ملاقات‌های شده که امریکایی‌ها از جنوری ۲۰۲۱ با طالبان داشته‌اند.

بر خلاف دوره قبلی کنگرس که در اختیار دموکرات‌ها بود، اکنون مک کال و حزب جمهوری‌خواه او قدرت بیشتری برای درخواست پاسخ از سازمان‌های مربوطه دارند.

خبر ورزشی
خبرها
خبرهای ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید