یوناما اعلامیه طالبان در مورد ارسال کمک‌های نقدی سازمان ملل به کابل را «گمراه‌کننده» خواند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

یوناما در واکنش به اعلامیه بانک مرکزی افغانستان تحت اداره طالبان، می‌گوید اعلامیه‌های نهادهای غیر از سازمان ملل در مورد بسته‌های نقدی «بی‌فایده و گمراه‌کننده» است.

بانک مرکزی روز شنبه گفت که بسته ۴۰ میلیون دالری کمک‌های بشردوستانه به افغانستان رسید و به یک بانک تجارتی سپرده شد.

پس از ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی توسط طالبان، ارسال پول‌های امدادی به کابل در بیش از یک ماه گذشته به تعلیق در آمده بود.

شماری زیادی از نهادهای امدادی اعلام کردند که فعالیت‌های خود را به خاطر منع کار زنان در افغانستان متوقف کرده‌اند.

یوناما می‌‌گوید کمک‌های نقدی که توسط سازمان ملل به افغانستان منتقل می‌شود در حساب‌های این سازمان در یک بانک خصوصی نگهداری می‌شود و از سوی نهادهای سازمان ملل متحد برای کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها افغان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دفتر سیاسی سازمان ملل تاکید کرده است که مهم‌ترین دلیل انتقال پول نقد به افغانستان اختلال در نقل و انتقالات بانکی بین‌المللی و مسائل نقدینگی از آگست ۲۰۲۱ است.

یوناما پیشتر گفته بود که از دسامبر سال ۲۰۲۱، تقریبا ۱.۸ میلیارد دالر پول نقد برای انجام فعالیت این سازمان و شرکای آن، به افغانستان منتقل شده است.

سازمان ملل و نهادهای امدادی می‌گویند ممنوعیت کار زنان توسط طالبان، کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را آسیب می‌زند. این سازمان‌ها پیوسته از طالبان خواسته است که منع کار و آموزش زنان را لغو کند. پاسخ طالبان به جامعه جهانی و سازمان ملل همواره منفی بوده است. طالبان می‌گویند شریعت اسلامی را تطبیق می‌کنند و جامعه جهانی باید از قوانین این گروه در پیروی کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها