امیرخان متقی: اشغالگران مردم افغانستان را با گرسنگی می‌کشند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

امیرخان متقی در مراسم فاتحه کشته‌شدگان وزارت‌ خارجه، مشکلات کنونی افغانستان را به «اشغالگران» نسبت داد. او گفت که خارجی‌ها در گذشته مردم را با بمب و حملات هوایی می‌کشتند و حالا با گرسنگی می‌کشند. وزیر خارجه طالبان افزود «ما مسئولیت داریم و از خدا می‌خواهیم مشکلات ما را حل کند.»

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، کمک‌های بین‌المللی قطع شد و اقتصاد افغانستان در معرض فروپاشی قرار گرفت.

پس از ممنوعیت کار زنان توسط طالبان، سازمان ملل و شماری از کشورها به ویژه امریکا اعلام کردند که این اقدام طالبان برای مردم افغانستان ویرانگر است و کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها نفر را مختل می‌کند.

معاون دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل اخیراً در دیدار با وزیر امر به معروف طالبان گفت که اعمال محدودیت‌های این گروه علیه زنان تبعیض‌آمیز است و مانع رسیدن کمک‌های اضطراری به افغان‌ها می‌شود. مارکس پوتزل گفته بود که این محدودیت‌ها به اقتصاد افغانستان ضربه می‌زند.

در حمله انتحاری در ورودی وزارت خارجه در کابل بیش از بیست نفر شامل کارمندان این وزارتخانه کشته و بیش از چهل تن دیگر زخمی شدند. مسئولیت این حمله را داعش بر عهده گرفت. وزارت خارجه طالبان روز شنبه برای کارمندان وزارت خارجه که در این حمله جان باختند، مراسم فاتحه برگزار کرد.

امیرخان متقی در این مراسم گفت که در شانزده ماه گذشته هیچ اداره دولتی مورد حمله قرار نگرفته و مدعی شد که این گروه امنیت را در سراسر افغانستان تامین کرده است. این مقام طالبان به حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان اشاره کرد اما در مورد حملات مرگبار انتحاری و انفجاری دو دهه گذشته که مسئولیت شماری از آنها را طالبان بر عهده گرفته بود، سکوت کرد.

وزیر خارجه طالبان در این سخنرانی به حملات انفجاری در سفارت روسیه، سوءقصد به جان کاردار سفارت پاکستان و حمله به محل اقامت شهروندان چینی در کابل هم اشاره نکرد.

پس از تسلط طالبان، در ولایت‌های مختلف افغانستان به ویژه در مساجد و مراکز آموزشی حملات متعدد انفجاری رخ داده است. صدها تن در نتیجه این حملات کشته و زخمی شده‌اند. داعش مسئولیت برخی این حملات را بر عهده گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید